Subiect "pensionare anticipata" Deschis de ANTONELA.RACOVITA la data: 01/30/2015 10:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: ANTONELA.RACOVITA la data: 01/30/2015 10:10am
Gen:F
Data nasterii:07/02/1959
Stagiul de cotizare:35 ANI
Alte date:NASCUT SI CRESCUT 5 COPII
Intrebare:LA CE VIRSTA MA POT PENSIONA ANTICIPAT SI DACA BENEFICIEZ DE 2 ANI REDUCERE PENTRU NUMARUL DE COPII ?
LA CALCULAREA PENALIZARII LA PENSIE ANTICIPATA PARTIAL SE TINE CONT DE REDUCEREA DIN VIRSTA STANDARD CU 2 ANI SAU DE ACEASTA REDUCERE BENEFICIEZ DOAR LA PENSIONAREA LA LIMITA DE VARSTA ?
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/01/2015 8:42am
Ati mai pus aceasta intrebare la care v-am raspuns astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 07 iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 56 ani si 4 luni adica in data de 07 iunie 2015

La care adaugam :
Actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei standard de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.
Deci numarul de copii nascuti si crescuti nu influenteaza datele de iesire la pensie anticipata partiala si la pensie pentru limita de varsta si nici diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1