Subiect "pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare" Deschis de ioan la data: 02/04/2015 10:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare
Scris de: ioan la data: 02/04/2015 10:21am
Genm:
Data nasterii:22051968
Stagiul de cotizare:24 ani militar si 3ani si 6 luni civil
Alte date:incadrare alte conditii
Intrebare:Din raspunsul anterior am inteles ca nu este nevoie de acordul angajatorului(in speta cdt.unitatii)dar singura modalitate agreata de acesta si de cei de la personal este demisia.D-tra ce ma sfatuiti sa fac?
Normal era ca in baza legii(263) sa se intocmeasca un raport care sa
fie inaintat cdt.unitatii pentru solutionare(rezolutie).Nu cred ca un ordin al unui cdt.oricare ar fi el poate sa bata o lege(in speta legea 263)
Va multumesc
Re: pensie limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/05/2015 11:13am
Nu va intelegem situatia.
Nu stim daca datele anterioare au fost corecte adica toti cei 24 ani au fost incadrati in alte conditii. Numai in aceste conditii aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 22 iulie 2015.
Ceiace ne comunicati dv inseamna ca cerandu-va demisia se doreste scoaterea dv din sectorul militar si in acest caz nu va putem da o solutie a rezolvarii situatiei.
Daca va dati demisia si iesiti din sectorul militar varsta standard de pensionare creste cu cca 6 ani adica la 65 ani si din aceasta varsta se scade reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca. Adica daca aveti stagiu de cotizare de 24 ani in alte conditii, va dati demisia si iesiti la pensie ca civil aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani adica in 22 mai 2021.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1