Subiect "pensie" Deschis de gavril cozma la data: 02/04/2015 3:15pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: gavril cozma la data: 02/04/2015 3:15pm
Gen:
Data nasterii:29/10/1962
Stagiul de cotizare:24 de ani in sticlarie
Alte date:am residenta in Spania si am cotizat in spania 7 ani
Intrebare:daca depun dosarul in Spania pentru pensie cum se prcedeaza?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/06/2015 4:38am
Cei care au lucrat in doua tari din UE primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si ambele componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare necesar pentru deschiderea dreptului la pensie si daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 29 octombrie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare daca stagiul de cotizare lucrat a fost incadrat in grupele de munca pentru care trebuie sa prezentati adeverinta.
Dosarul de pensie pentru componenta din Romania poate fi depus fie in Spania fie in Romania.
Daca vreti sa-l depuneti in Spania cereti instructiuni la institutia care se ocupa cu pensii in Spania.
Opinia noastra este ca daca depuneti dosarul de pensie in Romania prin o persoana din Romania imputernicita prin procura, eliberata de ambasada sau consulatul Romaniei din Spania, rezolvarea dosarului va dura mai putin.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1