Subiect "trecere de la pensie de invaliditate la pensie limita de varsta" Deschis de Margineanu Aurel la data: 02/05/2015 4:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere de la pensie de invaliditate la pensie limita de varsta
Scris de: Margineanu Aurel la data: 02/05/2015 4:02am
Gen:m
Data nasterii:21 februarie 1950
Stagiul de cotizare:25
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!sunt pensionar gradul 2 de invaliditate din 6.03.1995.Am 64 ani 11 luni 5 zile .Am avut revizia medicala la 4.02.a.c.Medicul mi-a zis ca vor trimite ei dosarul la C.N.P.B. pentru a intra la pensie limita de varsta ,dar sa fac o cerere la C.N.P.B. ca sa ma ia in evidenta,insa la avizierul respectiv nu scrie nimic in acest sens .Va rog respectuos sa ma ajutati cu un raspuns .Multumindu-va pentru intelegere ,primiti asigurarea stimei mele .
Re: trecere de la pensie de invaliditate la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/06/2015 7:19am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 21 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform art 82 din legea pensiilor 263/2010 la data in care indepliniti conditiile de pensie pentru limita de varsta pensia de invaliditate se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza acordandu-se pensia avantajoasa din cele doua.
Aceasta transformare se face fara a depune cerere.
Dar medicul de la comisia de expertiza a capacitatii de munca v-a dat un sfat bun pentruca dosarul de pensie din motive birocratice poate fi ratacit printr-un dosar si va intarzia recalcularea pensiei.
Deci si sfatul nostru este sa depuneti o cerere pentru transformarea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1