Subiect "recalculare pensie" Deschis de cornelia matei la data: 02/05/2015 9:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: cornelia matei la data: 02/05/2015 9:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am iesit la pensie anticipat in luna sept.2001.Nici atunci si nici la implinrea varstei de pensionare nu am primit baza de calcul a pensiei odata cu decizia.Anul acesta(2015),la insistentele fiicei mele am fost la casa de pensii (sect.6)sa imi vad dosarul de pensie si sa-mi fac copii dupa baza de calcul si adeverinta depusa cu sporurile avute.Am constatat ca, desi in adeverinta era mentionat sporul de conducere 25% din 01.01.1992-01
.08.1998,acesta mi-a fost luat in considerare numai pana la data de 30.06.1993,iar sporul de vechime de 25% care nu era introdus in salariu nu mi-a mai fost calculat in ultimile 6 luni din anul 2001,desi in adeverinta a fost mentionat pana la data de 31.08.2001.Intrebarea este daca ma pot adresa casei de pensii cu o cerere pentru revizuirea deciziei de pensionare si recalcularea acesteia.Va multumesc.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 02/06/2015 9:23am
In principiu conform art 107 alin (3) aveti dreptul la recalcularea pensiei prin introducerea in calcul a veniturilor nevalorificate la stabilirea pensiei si pentru aceasta trebuie sa depuneti o cerere cu dovezile necesare.
Dar inainte de a cere recalcularea pensiei verificati daca sporurile la care va referiti au fost introduse sau nu in calculul pensiei. Nu avem elemente sa apreciem daca sporul dv de conducere a fost acordat corect si a fost introdus in calcul sau nu dar va precizam ca instructiunile precizau ca toate sporurile sa fie introduse in salariu incepand cu septembrie 1992. Pe de alta parte este adevarat ca nu toti functionarii au respectat aceste instructiuni.
In ceiace priveste sporul de vechime sau alte sporuri dupa 01 aprilie 2001 suntem siguri ca acestea au fost introduse in calcul si credem ca in aceasta privinta eroarea apartine functionarului care a emis adeverinta.
Dupa 01 aprilie 2001 suma totala (inclusiv sporurile) pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost transmise de catre angajatori la Casa de pensii, pe suport electronic si sansa de a gresi functionarii de la casa de pensii este minima.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1