Subiect "pensie anticipata" Deschis de Sorin la data: 02/06/2015 3:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Sorin la data: 02/06/2015 3:44am
Domnule,
Iată care este problema: o persoană de sex masculin dorește să iasă la pensie în acest an deși data de ieșire la pensie conform legii este Septembrie 2016. Întrebări:
-Dacă iese la pensie în cursul acestui an va fi penalizat ?
-Dacă totuși iese la pensie are dreptul legal de a se reangaja la o altă unitate particulară ?
Cu stimă,
S.
Re: pensie anticipata
Scris de: blueM la data: 02/06/2015 5:36am
Sorin :
Domnule,
Iată care este problema: o persoană de sex masculin dorește să iasă la pensie în acest an deși data de ieșire la pensie conform legii este Septembrie 2016. Întrebări:
-Dacă iese la pensie în cursul acestui an va fi penalizat ?
-Dacă totuși iese la pensie are dreptul legal de a se reangaja la o altă unitate particulară ?
Cu stimă,
S.

********************
R1.
* Limita de varsta = sept. 2016
* Daca in luna solicitarii pensiei in 2015, are cel putin 43 ani de vechime (fara armata si facultate)se poate pensiona anticipat - fara penalizare.
* Daca vechimea este sub 43 de ani, poate solicita pensie anticipata partiala cu penalizare de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
R2..
Are dreptul legal sa lucreze (nimeni nu poate interzice dreptul cuiva de a lucra).
INSA:
- In cazul in care o persoana are pensie anticipata sau pensie anticipata partiala si se angajeaza, plata pensiei se suspenda.
- In cazul pensiei limita de varsta, poate lucra si cumuleaza pensia cu salariul.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/07/2015 8:25am
Raspunsul domnului blueM este corect
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1