Subiect "Revizuire" Deschis de maria la data: 02/09/2015 10:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Revizuire
Scris de: maria la data: 02/09/2015 10:21am
Gen:F
Data nasterii:12.04.1988
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, am pensie de invaliditate de un an din cauza bolii Hiv stadiul b3, si anu acesta am fost la revizuire, anu trecut am primit gradul I, si anu acesta mi a schimbat in gradul 2,doamna doctor mi a zis de cum am intrat pe usa ca boala mea nu necesita gradul 1, si mi a dat gradul 2,
am avut pensia in valoare de 599, acu la gradul 2 ce suma primesc?
Va multumesc!
Re: Revizuire
Scris de: la pensie la data: 02/10/2015 4:55am
Nu putem comenta incadrarea dv in grad de invaliditate deoarece aceasta o poate face numai medical expert de la comisia de expertiza a capacitatii de munca.
Pentru a putea sa va facem calculul pensiei in noul grad de invaliditate avem nevoie de urmatoarele date de pe decizia de iesire la pensie cu gradul I de invaliditate:
- Data la care ati iesit la pensie
- Stagiul potential acordat prin decizia de pensionare.
- Punctajul mediu al pensiei corectat
Re: Revizuire
Scris de: maria la data: 02/10/2015 10:22am
la pensie :
Nu putem comenta incadrarea dv in grad de invaliditate deoarece aceasta o poate face numai medical expert de la comisia de expertiza a capacitatii de munca.
Pentru a putea sa va facem calculul pensiei in noul grad de invaliditate avem nevoie de urmatoarele date de pe decizia de iesire la pensie cu gradul I de invaliditate:
- Data la care ati iesit la pensie
- Stagiul potential acordat prin decizia de pensionare.
- Punctajul mediu al pensiei corectat

Data la care am iesit la pensie este 13.02.2014
stagiul potential acordat este de 32 ani 11 luni si 8 zile
punctajul mediu anual 0.72075
Valoarea punctului de pensie: 790.7
Re: Revizuire
Scris de: la pensie la data: 02/11/2015 4:13am
In aceste conditii regretam ca trebuie sa va anuntam ca pensia dv se va reduce la cca 469 lei
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1