Subiect "Continuarea activitatii dupa indeplinirea conditiilor de pensionare pentru limita de varsta" Deschis de Tatiana la data: 02/10/2015 2:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Continuarea activitatii dupa indeplinirea conditiilor de pensionare pentru limita de varsta
Scris de: Tatiana la data: 02/10/2015 2:21am
Gen:F
Data nasterii:14.02.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pot continua activitatea dupa indeplinirea conditiilor de pensionare pentru limita de varsta conform legislatie in vigoare? Angajatorul mi-a emis decizie de incetare cu data de 01.03.2015.
Va multumesc anticipat!
Re: Continuarea activitatii dupa indeplinirea conditiilor de pensionare pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/11/2015 3:09am
Din punct de vedere al legislatiei muncii (art 56 litera c) din legea 53/2003 Codul Muncii (articol modificat prin legea 40/2011) prevede ca angajatorul are dreptul sa declare incetarea de drept a contractului de munca la varsta standard de pensionare (la dv 60 ani).
Exista posibilitatea ca angajatorul sa inceteze de drept contractul de munca si sa incheie un alt contract de munca daca este de accord sa va continuati activitatea
Daca angajatorul nu este de accord sa va continuati activitatea va puteti angaja cu contract de munca la alt angajator cu norma intreaga sau partiala..
Pensionarii cu pensie pentru limita de varsta pot cumula pensia cu salariu conform prevederilor art 118 alin (1) litera a)
Fac exceptie cei care se incadreaza in art 17 alin (1) din legea 329/2009 care prevede “ beneficiarii dreptului de pensie apartinand sistemului public de pensii pot cumula pensia cu veniturile realizate din activitati pe baza de contract individual de munca in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale precum si in cazul regiilor autonome si societatiloe comerciale la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat daca nivelul pensiei nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.
In anul 2015 acesta a fost stabilit la 2415 lei
Re: Continuarea activitatii dupa indeplinirea conditiilor de pensionare pentru limita de varsta
Scris de: Carp Mircea la data: 02/11/2015 8:07am
Legea 329/2009 a fost modificata prin legea 134/2014:

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

Articol unic. - Litera c) a articolului 1 si capitolul IV „Masuri privind regimul cumulului pensiilor cu veniturile salariale, in scopul reducerii cheltuielilor bugetare”, cuprinzand articolele 17-26, din Legea nr. 329/2009 privind reorganizarea unor autoritati si institutii publice, rationalizarea cheltuielilor publice, sustinerea mediului de afaceri si respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeana si Fondul Monetar International, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 761 din 9 noiembrie 2009, cu modificarile si completarile ulterioare, se abroga.
Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (1) din Constitutia Romaniei, republicata.
p. Presedintele Camerei Deputatilor,
Viorel Hrebenciuc


Presedintele Senatului
Calin-Constantin-Anton Popescu-Tariceanu

Bucuresti, 15 octombrie 2014.
Nr. 134.
Re: Continuarea activitatii dupa indeplinirea conditiilor de pensionare pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/11/2015 12:12pm
Pentru Carp Mircea
Multumim pentru corectie
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1