Subiect "apt de munca" Deschis de maria la data: 02/10/2015 4:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
apt de munca
Scris de: maria la data: 02/10/2015 4:15am
Buna ziua, am mai trimis ieri un mail privind la schimbarea de grad din gradul 1 la gradul 2. Acu revin cu niste intrebari
De ceva timp ma tot gandesc ca vreau sa ma angajez sa am o ocupație, ce demersuri ar trebui sa fac sau ce trebe sa fac pentru a ma putea angaja? Si daca nu reusesc sa mă angajez mai pot face inca o data dosaru pt pensie?
Re: apt de munca
Scris de: la pensie la data: 02/11/2015 4:15am
Nu va puteti angaja pe perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate de gr I sau II.
Acordarea gradelor de invaliditate de catre comisia de expertiza a capacitatii de munca se face conform prevederilor art 69 din legea pensiilor 263/2010 care prevede ca invaliditatea este acordata in functie de reducerea capacitatii de munca astfel :
- gradul I de invaliditate se acorda persoanelor care au pierdut total capacitatea de munca si a capacitatii de autoingrijire
- gradul II de invaliditate se acorda persoanelor care au pierdut total capacitatea de munca dar si-au pastrat capacitatea de autoingrijire.
- gradul III de invaliditate se acorda persoanelor care au pierdut 50 % din capacitatea de munca si mai pot sa presteze o activitate profesionala corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normai de lucru
In aceste conditii veti intelege si motivul pentru care vi s-a modificat gradul de invaliditate si motivul pentru care nu puteti lucra.
Nu vedem niciun avantaj daca va refaceti dosarul de pensie. Daca va refaceti dosarul si va incadreaza in gr III de invaliditate veti avea dreptul sa lucrati cu jumatate de norma si veti castiga o anumita suma ca salariu insa nu veti mai primi stagiu potential, pensia de invaliditate va scadea sub pensia minima de 350 lei si vi se va acorda pensia minima.
Re: apt de munca
Scris de: Maria la data: 02/11/2015 4:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Si ce pot face daca doresc sa ma anagajez, numai ma pot angaja, sau ce trebe sa fac? Imi poate afecta se vede acest an de pensie de boala daca merg undeva sa ma anagajez?
Ce demersuri trebe facute sa pot avea drept la munca?
Va multumesc!
Re: apt de munca
Scris de: la pensie la data: 02/11/2015 5:01am
V-am explicat anterior ca nu va puteti angaja cu contract cat timp beneficiati de pensie de gr I sau II deoarece dupa prima luna lucrata angajatorul transmite la Casa de pensii CAS-ul pentru suma castigata si Casa de pensii va suspenda pensia.
Nu puteti sa faceti niciun demers pentru a avea drept la munca concomitent cu pensia de invaliditate de gr II.
Regretam ca nu putem sa va dam decat raspunsurile rezultate din interpretarea prevederilor legale.
Re: apt de munca
Scris de: Maria la data: 02/13/2015 3:02am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va mulțumesc frumos pentru raspuns si pentru timpul acordat.
Dar as dori sa stiu daca pot sa renunt la pensie? Ce trebuie sa fac?
Vreau sa renunt la pensia de boala!
Re: apt de munca
Scris de: la pensie la data: 02/15/2015 9:37am
Va rugam sa intelegeti ca noi dorim sa fim de folos semenilor nostrii si sa-i sfatuim ce este oportun sa faca in sprijinul lor si respectand legea.
Ceiace ne cereti dv consideram ca nu este in interesul dv.
Medicii experti de la comisia de expertiza a capacitatii de munca au stabilit ca ati pierdut toata capacitatea de munca dar v-ati pastrat capacitatea de autoingrijire si pentru aceasta v-au acordat gradul II de invaliditate.
Daca cereti o noua revizuire a capacitatii de munca cerand incadrarea in gradul III de invaliditate, adica pierderea a 50 % din capacitatea de munca cu drept de angajare cu jumatate de norma aveti urmatoarele dezavantaje :
- Diminuarea pensiei de invaliditate sub pensia minima (pentruca nu vi se mai acorda stagiu potential) si acordarea unei pensii sociale care sa va ridice pensia totala la nivelul pensiei minime, in prezent aceasta este de 400 lei
- Desi dv credeti ca aceasta diminuare a pensiei este compensata de venitul obtinut prin angajarea cu jumatate de norma, aceasta compensare este ipotetica si este posibil sa aveti dificultati in continuitatea contractului de munca. In cazul in care nu puteti continua contractul de munca ramaneti cu pensia minima.
- Deasemeni in cazul in care nu veti putea continua contractul de munca, din motive obiective sau subiective, va trebui sa va adresati din nou comisiei de expertiza a capacitatii de munca pentru obtinerea gradului II de invaliditate care va fi mai dificil si in caz ca-l veti obtne pensia recalculata va fi mai mica decat cea actuala deoarece stagiul de cotizare potential scade cu perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1