Subiect "CUM POT AFLA DACA ANGAJATORUL MI A PLATIT CONTRIBUTIA LA PENSIE" Deschis de NEAGU GEORGETA la data: 02/10/2015 9:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CUM POT AFLA DACA ANGAJATORUL MI A PLATIT CONTRIBUTIA LA PENSIE
Scris de: NEAGU GEORGETA la data: 02/10/2015 9:57am
Gen:F
Data nasterii:05 04 1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:AM SUSPICIUNEA CA ANGAJATORUL
NU A PLATIT CONTRIBUTIA LA PENSIE IN PERIOADA 2012/2014 A SOTULUI MEU. CE TREBUIE SA FAC PENTRU A A
FLA?
Re: CUM POT AFLA DACA ANGAJATORUL MI A PLATIT CONTRIBUTIA LA PENSIE
Scris de: blueM la data: 02/11/2015 3:40am
NEAGU GEORGETA :
Gen:F
Data nasterii:05 04 1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:AM SUSPICIUNEA CA ANGAJATORUL
NU A PLATIT CONTRIBUTIA LA PENSIE IN PERIOADA 2012/2014 A SOTULUI MEU. CE TREBUIE SA FAC PENTRU A A
FLA?

********************************
Mergeti la Casa de pensii de care apartineti cu domiciliul si solicitati o Adeverinta cu stagiul de cotizare.
Re: CUM POT AFLA DACA ANGAJATORUL MI A PLATIT CONTRIBUTIA LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 02/11/2015 9:14am
Raspunsul domnului blueM este corect.
La casa de pensii cereti “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001” si verificati sumele pentru care s-a platit CAS in perioada respective.
Re: CUM POT AFLA DACA ANGAJATORUL MI A PLATIT CONTRIBUTIA LA PENSIE
Scris de: Neagu Georgeta la data: 02/12/2015 2:21am
la pensie :
Raspunsul domnului blueM este corect.
La casa de pensii cereti “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001” si verificati sumele pentru care s-a platit CAS in perioada respective.[/qugote]
Multumim pentru raspuns!
Re: CUM POT AFLA DACA ANGAJATORUL MI A PLATIT CONTRIBUTIA LA PENSIE
Scris de: NEAGU GEORGETA la data: 02/18/2015 9:49am
Neagu Georgeta :
la pensie :
Raspunsul domnului blueM este corect.
La casa de pensii cereti “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001” si verificati sumele pentru care s-a platit CAS in perioada respective.[/qugote]
" AM URMAT INDICATIA D VS.SI ASA CUM AM BANUIT ANGAJATORUL NU A PLATIT CONTRIBUTIA LA CASA NATIONALA DE PENSII DIN BUCURESTI IN PERIOADA: APR 2013/DECEMBRIE 2014 DESI AM LUCRAT CU CONTRACT DE MUNCA.mentionez ca angajatorul sustine ca platile contributiei sunt facute. INTREBARE:ce pot face mai departe ca sa aflu adevarul ?Cum imi pot cauta dreptatea si sa mi determin angajatorul sa mi plateasca contributia pe aceasta perioada cat am lucrat la firma lui?Din decembrie 2014 nu mai lucrez la el;urmeaza sa mi dau demisia acum fiind in concediu fara plata.Multumesc din suflet pentru ajutor!"
Re: CUM POT AFLA DACA ANGAJATORUL MI A PLATIT CONTRIBUTIA LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 02/19/2015 7:52am
Urmarirea angajatorului in cazul neplatii CAS-ului pentru angajatii cu contracte de munca este in sarcina ANAF sin u vedem cum ati putea intervene dv.
Pe de alta parte nu vedem motivul care va face sa actionati astfel deoarece conform prevederilor legii pensiilor si a normelor de aplicare a acesteia vi se recunoaste stagiul de cotizare daca ati lucrat cu contract de munca indifferent daca angajatorul a platit sau nu contributiile iar sumele care se iau in calculul punctajului sunt cele care au constituit baza de calcul a CAS-ului.
Re: CUM POT AFLA DACA ANGAJATORUL MI A PLATIT CONTRIBUTIA LA PENSIE
Scris de: NEAGU GEORGETA la data: 02/19/2015 9:10am
la pensie :
Urmarirea angajatorului in cazul neplatii CAS-ului pentru angajatii cu contracte de munca este in sarcina ANAF sin u vedem cum ati putea intervene dv.
Pe de alta parte nu vedem motivul care va face sa actionati astfel deoarece conform prevederilor legii pensiilor si a normelor de aplicare a acesteia vi se recunoaste stagiul de cotizare daca ati lucrat cu contract de munca indifferent daca angajatorul a platit sau nu contributiile iar sumele care se iau in calculul punctajului sunt cele care au constituit baza de calcul a CAS-ului.


Citind raspunsul dumneavoastra pentru care va multumesc.,inteleg ca nu trebuie sa mi fac griji chiar daca in adeverinta de la casa de pensii Bucuresti, primita saptamana asta, ultima data cand apar date referitoare la contributie este martie 2013!asta m a dus cu gandul ca nu au fost facute platile catre CAS.Sotul meu a lucrat cu CM pana in decembrie 2014.Faptul ca nu apare nimic in evidenta Casei nationale de pensii publice in perioada 03.2013/12.2014 (asa reiese din adeverinta) e OK? asta nu atrage pierderea vechimii pe perioada respectiva? in speranta ca m am facut inteleasa multumesc pentru timpul acordat!
Re: CUM POT AFLA DACA ANGAJATORUL MI A PLATIT CONTRIBUTIA LA PENSIE
Scris de: NEAGU GEORGETA la data: 02/20/2015 6:33pm
NEAGU GEORGETA :
la pensie :
Urmarirea angajatorului in cazul neplatii CAS-ului pentru angajatii cu contracte de munca este in sarcina ANAF sin u vedem cum ati putea intervene dv.
Pe de alta parte nu vedem motivul care va face sa actionati astfel deoarece conform prevederilor legii pensiilor si a normelor de aplicare a acesteia vi se recunoaste stagiul de cotizare daca ati lucrat cu contract de munca indifferent daca angajatorul a platit sau nu contributiile iar sumele care se iau in calculul punctajului sunt cele care au constituit baza de calcul a CAS-ului.


"Citind raspunsul dumneavoastra pentru care va multumesc.,inteleg ca nu trebuie sa mi fac griji chiar daca in adeverinta de la casa de pensii Bucuresti, primita saptamana asta, ultima data cand apar date referitoare la contributie este martie 2013!asta m a dus cu gandul ca nu au fost facute platile catre CAS.Sotul meu a lucrat cu CM pana in decembrie 2014.Faptul ca nu apare nimic in evidenta Casei nationale de pensii publice in perioada 03.2013/12.2014 (asa reiese din adeverinta) e OK? asta nu atrage pierderea vechimii pe perioada respectiva? in speranta ca m am facut inteleasa multumesc pentru timpul acordat!

"Citind raspunsul dumneavoastra pentru care va multumesc.,inteleg ca nu trebuie sa mi fac griji chiar daca in adeverinta de la casa de pensii Bucuresti, primita saptamana asta, ultima data cand apar date referitoare la contributie este martie 2013!asta m a dus cu gandul ca nu au fost facute platile catre CAS.Sotul meu a lucrat cu CM pana in decembrie 2014.Faptul ca nu apare nimic in evidenta Casei nationale de pensii publice in perioada 03.2013/12.2014 (asa reiese din adeverinta) e OK? asta nu atrage pierderea vechimii pe perioada respectiva? in speranta ca m am facut inteleasa multumesc pentru timpul acordat! "
Re: CUM POT AFLA DACA ANGAJATORUL MI A PLATIT CONTRIBUTIA LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 02/23/2015 1:33am
Verificati daca perioada dupa martie 2013 pana in decembrie 2014 apare in situatia eliberata de Casa de pensii ca lucrata dar fara plata CAS si daca nu apare deloc cereti adeverinta pe aceasta perioada de la angajator.
Re: CUM POT AFLA DACA ANGAJATORUL MI A PLATIT CONTRIBUTIA LA PENSIE
Scris de: NEAGU GEORGETA la data: 03/10/2015 2:07pm
la pensie :
Verificati daca perioada dupa martie 2013 pana in decembrie 2014 apare in situatia eliberata de Casa de pensii ca lucrata dar fara plata CAS si daca nu apare deloc cereti adeverinta pe aceasta perioada de la angajator.

"buna ziua,revin cu urmatoarele intrebari:
-adeverinta trebuie sa certifice ca s-a retinut si virat contributia pe perioada respectiva la CAS sau ca a fost angajatul societatii pe perioada respectiva?Aceasta imi e necesara la depunerea dosarului de pensie?
-Legea pensiilor 263/2010 nu conditioneaza stagiul de cotizare de plata contributiilor?
multumesc din suflet pentru timpul acordat!"
Re: CUM POT AFLA DACA ANGAJATORUL MI A PLATIT CONTRIBUTIA LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 03/13/2015 8:07am
La dosarul de pensie toti pensionarii trebuie sa depuna o adeverinta care sa ateste perioadele de activitate realizate dupa data de 01 ianuarie 2011.
Noi consideram ca aceasta adeverinta este suficienta pentru ca perioada in discutie sa fie luata in calculul pensiei. Totusi este bine sa intrebati la ghiseul Casei de pensii daca in cazul dv este suficienta aceasta adeverinta prezentata de toti pensionarii sau mai trebuie adaugate suplimentar si alte precizari.
Raspunsul la celelalte intrebari l-am dat anterior.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1