Subiect "pensie" Deschis de bucur la data: 02/10/2015 11:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: bucur la data: 02/10/2015 11:32am
Gen:
Data nasterii:1971
Stagiul de cotizare:24ani
Alte date:8ani in grupa 1 si 16 ani in grupa 2
Intrebare:cand pot iesii la pensie diminuata sau nu mentionez ca sunt militar din anul 1993
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/11/2015 9:15am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare in specialitate de 20 ani daca atunci lucrati tot in sectorul militar.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul in gr II a fost echivalat cu grupa conditii deosebite
Pentru stagiile specificate de dv in grupele I, II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 32 ani.
Pentru stagiile de 8 ani in conditii speciale si 16 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona t cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani si 6 luni daca atunci lucrati tot in sectorul militar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1