Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de monica la data: 02/10/2015 2:17pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: monica la data: 02/10/2015 2:17pm
Gen:feminin
Data nasterii:01,05,1939
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna seara,
intrebarea este pt.mama mea, care este la pensie la limita de varsta si a fost operata acum 4 ani la inima(are schimbata valva la inima).la spital a auzit ca poate sa primeasca si pensie de invaliditate pe acest motiv.va rog sa-mi spuneti daca este posibil si ce pasi trebuie urmati(mentionez ca are o pensie acum in jur de 900lei si este singura,tatal meu a murit).
cu mult respect,
va multumesc
Re: pensie de invaliditate
Scris de: blueM la data: 02/11/2015 3:12am
monica :
Gen:feminin
Data nasterii:01,05,1939
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna seara,
intrebarea este pt.mama mea, care este la pensie la limita de varsta si a fost operata acum 4 ani la inima(are schimbata valva la inima).la spital a auzit ca poate sa primeasca si pensie de invaliditate pe acest motiv.va rog sa-mi spuneti daca este posibil si ce pasi trebuie urmati(mentionez ca are o pensie acum in jur de 900lei si este singura,tatal meu a murit).
cu mult respect,
va multumesc

******************
Nu poate avea si pensie limita de varsta si pensie de invaliditate.
Ati inteles dvs gresit.
- Mama dvs poate fi incadrata intrun grad de handicap si asta presupune sa va adresati Directiei Generale de Asistenta Sociala pentru protectia copilului, familiei, persoanelor singure, persoanelor varstnice, persoanelor cu handicap, precum si a oricaror persoane aflate in nevoie.
- Dupa depunerea dosarului cu documentele solicitate va primi un "Certificat de persoana cu handicap". In functie de gradul handicapului pe langa pensia de limita de varsta primeste si o indemnizatie lunara de perosna cu handicap.
(tot in functie de gradul de handicap stabilit, poate avea mai multe facilitati conform Legii Nr. 448 din 6 decembrie 2006 *** Republicată)
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/11/2015 12:24pm
Raspunsul domnului blueM este corect.
Mama dv nu poate beneficia concomitant de doua tipuri de pensii.
Avem totusi o observatie si anume aceea ca certificatul de handicap poate fi eliberat in urma examinarii de catre Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap. Aceste comisii sunt organizate pe langa Consiiliile judetene sau dupa caz pe langa consiile locale ale sectoarelor municipiului Bucuresti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1