Subiect "ce venituri intra la calcul pensie" Deschis de POPA MICHAELA la data: 02/14/2015 7:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ce venituri intra la calcul pensie
Scris de: POPA MICHAELA la data: 02/14/2015 7:12am
Gen:F
Data nasterii:08.02.1958
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:la calcularea pensiei se ia in calcul valoarea salarului din cartea de munca sau venitul brut realizat lunar care poate cuprinde :salar+participari la profit +ore suplimentare+diverse bonusuri+indemnizatii de conducere...etc?daca in ultimele 7 luni am fost in concediu medical primesc punctaj pt pensie ? Multumesc.
Re: ce venituri intra la calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 02/16/2015 4:56am
Baza de calcul a pensiei depinde de perioada astfel :
- In perioada inainte de 01 aprilie 2001 se iau in calcul salariile tarifare si sporurile cu character permanent primite inclusive indemnizatia de conducere . Nu se iau in calcul participarile la profit, primele, veniturile pentru orele suplimentare ocazionale si alte venituri diverse cum ar fi diurnele de deplasare
- In perioada dupa 01 aprilie 2001 se iau in calcul toate sumele pentru care s-a platit CAS. Le puteti afla cerand la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa aprilie 2001”.
Gasiti informatii detaliate in aceasta privinta la pagina de pe site de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Concediul pentru incapacitate de munca dupa 01 ianuarie 2005 se considera stagiu de cotizare asimilat si se ia in calculul pensiei numai daca se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1