Subiect "intrebare pt. cumularzi" Deschis de popescu la data: 02/16/2015 6:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare pt. cumularzi
Scris de: popescu la data: 02/16/2015 6:39am
Gen:M
Data nasterii:mai 1952
Stagiul de cotizare:51ani 8 luni
Alte date:
Intrebare:Perioadele predate in invatamint ca si cumulard( aceasta este titulatura din adeverinte)se iau in calcul la pensie?In 1977 si 1982;1983 am cumulat venituri din uzina -carte munca si de la scolile din localitate unde predam discipline tehnice seara dupa program. Casa de pensii nu ia in calcul cumulul -cu adeverinte de la scoli , pe motiv ca nu le am trecute in cartea de munca . Atunci nu se facea acest lucru la scola pt. ca aveam cartea de munca la uzina unde lucram cu norma intreaga. am facut dovada cu adevetinte de atunci , apoi am reactualizat cu adeverinte recente si tot nimic. E normal? in lege sint prevazute venituri realizate din munca,asa se proceda atunci, cei cu pregatire tehnica puteu preda si in invatamint.Am dus adeverinte dupa statele de plata de atunci de la scolile respective.Ce ma sfatuiti ca as putea face in continuare,sint venituri realizate prin cumul de functii
Re: intrebare pt. cumularzi
Scris de: la pensie la data: 02/17/2015 3:44am
Veniturile obtinute la alt angajator, cu timp partial, pe langa functia de baza nu trebuie sa fie trecute in carnetul de munca, ci se dovedesc prin adeverinte.
Daca sunteti pensionar si Casa de pensii va refuza introducerea in calcul a acestor sume, faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii (se depune la registratura Casei de pensii de care apartineti).
Daca nici aceasta nu va da un raspuns satisfacator aveti dreptul sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal). Aceasta actionare in justitie este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1