Subiect "reducere varsta pensionare grupa II" Deschis de sibinica la data: 02/16/2015 6:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta pensionare grupa II
Scris de: sibinica la data: 02/16/2015 6:42am
Gen:masculin
Data nasterii:05.08.1953
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:13 ani grupa II 100%
Intrebare:Cum interpretati solutia tribunalului: Admite stagiu realizat in grupa II de 13 ani.Respinge ca nefondat capătul de cerere privind reducerea vârstei de pensionare cu 2 ani şi 6 luni?
Inca nu a venit motivarea si nu inteleg nimic, mi s-a dat grupa, dar nu si reducerea varstei!!!
Re: reducere varsta pensionare grupa II
Scris de: la pensie la data: 02/17/2015 3:55am
Nu ati precizat impotriva cui este adresata actiunea, impotriva angajatorului sau a Casei de pensii
Noi interpretam ca tribunalul a avut rolul sa stabileasca recunoasterea stagiului de cotizare in grupa de munca nu si toate drepturile care decurg din aceasta.
Consideram ca drepturile care decurg pentru faptul ca aveti un stagiu de cotizare in gr II (stagiu de cotizare aferent, reducerea varstei de pensionare si punctaj majorat) trebue sa fie acordate automat conform legislatiei pensiilor.
reducere varsta pensionare grupa II
Scris de: sibinica la data: 03/24/2015 11:10am
Gen:Masculin
Data nasterii: 05.08.1953
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:13 ani grupa II, pensionat anticipat partial de la 1.04.2014.
Intrebare:Instanta a hotarat ca admite grupa II si respinge ca nefondata reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni cat am solicitat.
Solutie pe scurt: "reducerea varstei de pensionare pentru grupa II este un beneficiu acordat numai persoanelor care se pensioneaza la limita de varsta".
Atunci ce rost au art. 52 si 53 din Norme, prin care se definesc pensia anticipata si lunile de anticipare in corelatie cu varsta de pensionare standard redusa?!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1