Subiect "suma introdusa e mai mare decat permite campul inainte de 2005" Deschis de irina m la data: 02/17/2015 11:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
suma introdusa e mai mare decat permite campul inainte de 2005
Scris de: irina m la data: 02/17/2015 11:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: incerc sa introduc salariul dar incepand cu anul 2001 acesta depaseste valoarea maxima admisa in casutele respective. sistemul pune automat valoarea 999999. cum trebuie procedat pentru introducerea corecta a acestor sume? multumesc
Re: suma introdusa e mai mare decat permite campul inainte de 2005
Scris de: la pensie la data: 02/18/2015 10:11am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si avem urmatoarele observatii :
1 Nu am sesizat valorile mentionate de dv in mesaj. Probabil ca ati sesizat ca programul va permite introducerea sumelor pe care le-ati castigat chiar daca se depaseste numarul de cifre afisate. Anomalia ca programul nu afiseaza toate cifrele introduse nu afecteaza corectitudinea calculului.
Daca doriti sa verificati corectitudinea datelor introduse pe perioada in care nu sunt afisate toate cifrele faceti click pe “Datele intoduse.”
2 Deoarece ati avut dreptul la pensie pentru limita de varsta inca din 15 iulie 2010 nu intelegem motivul faptului ca nu ati introdus in calcul toata perioada studiilor universitare intre 01 octombrie 1970 – 31 iulie 1975 ( se completeaza si vacantele).
3 Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam pe forum pe pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Am calculat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti in program si acesta este
Intre august 1980 – august 1983 3 %
Intre septembriet 1983 – iulie 1985 6 %
Intre august 1985 – iulie 1990 9 %
Intre august 1990 – martie 1992 12 %
4 In perioada 01 aprilie 2001 – 30 iunie 2007 sumele pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate la valorile precizate de noi la pagina de pe site de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Dumneavoastra ati introdus sume mai mari insa aceasta eroare nu a influentat corectitudinea calculului deoarece programul de calcul pensie limiteaza automat aceste sume.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1