Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de CIMPEAN IZIDOR la data: 02/19/2015 7:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: CIMPEAN IZIDOR la data: 02/19/2015 7:18am
Gen:M
Data nasterii 16.03.1956
Stagiul de cotizare:40 ANI DIN CARE 16 ANI GR.2(FARA UCENICIE 2 ANI SI ARMATA 1 AN SI 6 LUNI,ANI CARE DIN CATE INTELEG NU SE IAU IN CALCUL LA PENSIA ANTICIPATA PARTIALA)
Alte date:SALARIAT
Intrebare:CAND POT SA IES LA PENSIE ANTICIPATA PARTIALA CU SAU FARA PENALIZARE
Re: pensie anticipata partial
Scris de: CIMPEAN IZIDOR la data: 02/20/2015 3:27am
Gen:M
Data nasterii:16.03.1956
Stagiul de cotizare:cu ucenicie si armata 43 de ani si 6 luni
Alte date:salariat
Intrebare:pensie anticipata partiala
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 02/20/2015 3:38am
Ultima dv completare ne-a adus nedumerire pentruca ati facut un calcul pe care puteam sa-l facem si noi in schimb nu ati mai amintit nimic de stagiul de cotizare in gr II de munca.
Raspunsul nostru este dat luand in calcul stagiul de cotizare de 16 ani amintit in primul mesaj.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 16 martie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 16 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani.fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate
Daca perioada de ucenicie ati facut-o la intreprindere cu contract de munca aceasta se considera stagiu de cotizare si se ia in calculul tuturor pensiilor
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni adica in in data de 16 septembrie 2017
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 16 martie 2016.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: CIMPEAN IZIDOR la data: 02/20/2015 4:11am
Gen:m
Data nasterii:16.03.1956
Stagiul de cotizare:da,43 de ani 6 luni din care 16 ani grupa a2-aa(armata si ucenicia nu se ia in calcul
Alte date:
Intrebare:multumesc pt. raspuns!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1