Subiect "pensie" Deschis de EMILIA la data: 03/04/2009 1:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: EMILIA la data: 03/04/2009 1:03pm
Gen:F
Data nasterii:21.07.1954
Stagiul de cotizare:29 ani 10 luni
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca pot sa ies la pensie anticipata anul acesta.Mentionez ca am lucrat in agricultura(lucrari de camp, mai exact cules rosii, si altele.)
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/05/2009 11:17am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 mai 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 54 ani si 10 luni cu o anticipare de 5 ani adica dupa 21 mai 2009 daca indepliniti si conditia de stagiu de cotizare mai mare de 29 ani si 8 luni.
Problema principala a dv este stagiul de cotizare. Pentru lucratorii din agricultura stagiul de cotizare nu se ia perioada calendaristica lucrata ci in functie de numarul de norme lucrate care sunt trecute intr-un carnet.
Lucratorii din agricultura trebuie sa mearga cu carnetul de norme la Casa de Pensii care calculeaza stagiul de cotizare sub forma de “ani utili” care sunt luati in calcul ca stagiu de cotizare. Noi nu stim daca ati facut acest lucru, daca nu, mergeti la Casa de Pensii sa va calculeze stagiul de cotizare si atunci vedeti daca puteti beneficia de pensie anticipata partiala.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1