Subiect "care este procentul de penalizare" Deschis de MARIA BIRZACHE la data: 03/17/2015 6:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
care este procentul de penalizare
Scris de: MARIA BIRZACHE la data: 03/17/2015 6:50am
Gen:F
Data nasterii:22.07.1957
Stagiul de cotizare:37ani si 6 luni
Alte date:Am lucrat 9luni la Intreprinderea de anvelope Danubiana Bucuresti ca vulcanizator anvelope si 2 ani la Intreprinderea de mase plastice Bucuresti ca operator chimist si din 1980 pana in prezent nu am grupa.
Intrebare:Daca nu am adeverinta de grupa la cele doua intreprinderi deoarece s-au desfintat dar am trecuta meseria si vechimea in cartea de munca se ia in consideratie grupa?Daca ies la pensie in mai 2015 care este procentul de penalizare?
Re: care este procentul de penalizare
Scris de: la pensie la data: 03/18/2015 5:35am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 mai 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiile de cotizare in grupele de munca sunt recunoscute daca prezentati adeverinta de la angajator ca locul dv de munca a fost incadrat in una din grupele de munca. Insa pentru a primi stagiu suplimentar pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca trebuie ca suma acestor stagii sa fie de minim 5 ani si primiti reducerea varstei de pensionare daca suma acestor stagii este de minim 6 ani in aceiasi grupa. Dv insa pentru stagiile mentionate nu primiti nici stagiu de cotizare suplimentar si nici reducerea varstei de pensionare chiar daca aceste stagii au fost lucrate in grupele I sau II de munca.
In prezent aveti dreptul sa va pensionati cu pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care va pensionati. Daca va pensionati in 01 mai 2015 diminuarea va fi de 27,75 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1