Subiect "Pensie la limita de varsta" Deschis de CONSTANTIN la data: 03/17/2015 4:05pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta
Scris de: CONSTANTIN la data: 03/17/2015 4:05pm
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:15.08.1980-19.10.1980 SALARIAT CIVIL GR.A 2-A,PROPORTIE 100%;
24.10.1980-14.04.1982 MILITAR IN TERMEN;
22.04.1982-30.06.1994 SALARIAT CIVIL GR.A 2-A,PROPORTIE 80%;
01.06.1994-PANA IN PREZENT.SUBOFITER DE JANDARMI,GR.SPECIALA;

Alte date:
Intrebare:Intrebare:Buna ziua.As dori sa stiu in primul rand cata vechime totala am datorita grupelor de munca in care am activat.Cand ma pot pensiona la limita de varsta,este o a doua intrebare.As dori sa mai stiu daca in momentul pensionarii,la calculul pensiei,se cumuleaza anii lucrati in civilie,cu anii pe care ii am lucrati in MAI.Iar ultima intrebare este,dupa care lege ma pot pensiona:cea care este in civilie,cu principiul contributivitatii,sau este luata in calcul legea pensiilor militare ( nu stiu daca este inca legiferata legea pensiilor militare,impreuna cu modalitatea de calcul si de aceea poate dumneavoastra sunteti mai informati si ma puteti lamuri si pe mine,daca a intrat in vigoare aceasta lege pentru militari).
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra...
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/18/2015 9:24am
Actuala legea a pensiilor 263/2010 nu are numai prevederi pentru salariatii din sectorul public ci are prevederi si pentru cei din sectorul militar si dv conform acestei legi va puteti pensiona. Aceasta lege nu a fost modificata in privinta prevederilor pentru cei din sectorul militar si nici nu cunoastem o initiativa in acest sens.
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in data de 21 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 56 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 23 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 16 ani si 11 luni.
Stagiul in grupa II a fost asimilat cu conditii deosebite
Pentru stagiile specificate de dv in grupele II si conditii deosebite beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 13 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul asimilat si realizati un stagiu de cotizare total de 47 ani si 7 luni.
Pentru stagiile de 9 ani si 11 luni in gr II (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) echivalata cu in conditii deosebite si stagiul de 20 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 11 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1