Subiect "pensie anticipata" Deschis de slavu Eleonora la data: 03/18/2015 4:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: slavu Eleonora la data: 03/18/2015 4:05am
Gen:feminin
Data nasterii:4.06.1963
Stagiul de cotizare:34
Alte date:am lucrat in gr.II-a 18 ani
Am mai lucrat timp de 3 ani (al doilea loc de munca) 40 de ore pe luna unde am platit cotizatiile
Intrebare:cand pot sa ma pensionez anticipat
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/18/2015 4:55am
Nu intelegem pe cei (cele) care din anumite motive nu dau datele de nastere nici atunci cand acestea sunt necesare si din aceasta cauza va pregatisem un alt raspuns la care am renuntat pentruca in final ati inteles.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 noiembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 18 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupei de munca de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 18 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 5 luni adica in data de 04 noiembrie 2021
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 9 % la varsta de 57 ani si 5 luni daca atunci aveti stagiul total de cotizare sub 41 ani si 2 luni sau pensie anticipata, nediminuata daca atunci aveti acest stagiu (va lipsesc 2 ani si 8 luni).
Sumele castigate in al doilea loc de munca se iau in calculul punctajului pensiei dar aceasta nu influenteaza stagiul de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1