Subiect "pensie militara" Deschis de gabriel ulieru la data: 03/18/2015 4:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie militara
Scris de: gabriel ulieru la data: 03/18/2015 4:09am
Gen:pensie limita varsta militara
Data nasterii:24.10.1968
Stagiul de cotizare:27.ani si 8luni
Alte date:10.08.1987-31.12.1991 seviciu civil si miitar termen , 06.01.1992-31.12.1993 militar angajat baza contract aviatie , 03.01.1994-1.iulie 1994 scoala politie , 1 iulie 1994 pana in prezent cadru MAI
Intrebare:cand ma pot pensiona la limita de varsta , dar anticipat ?
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 03/19/2015 3:45am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagii in grupele de munca, in data de 24 februarie 2028 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 19 ani si 4 luni.
Deoarece nu ati precizat daca aveti stagii de cotizare lucrate in grupele de munca iar din datele furnizate nu putem determina aceasta, nu am calculat reducerea varstei de pensionare.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 54 ani si 4 luni adica in 24 februarie 2023 daca pana la acea data va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru stagiul militar in termen si scoala de politie (va lipsesc cca 3 ani) si in plus mai indepliniti una din urmatoarele conditii :
- Au incetat raporturile de serviciu ca urmare a implinirii limitei de varsta in grad prevazuta la statutul politistilor sau in cazul reorganizarii unitatii in care lucrati si reducerea unor functii.
- Au incetat raporturile de serviciu ca urmare a clasarii ca inapt sau apt limitat pentru serviciu.
Re: pensie militara
Scris de: gabriel ulieru la data: 03/19/2015 5:33am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagii in grupele de munca, in data de 24 februarie 2028 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 19 ani si 4 luni.
Deoarece nu ati precizat daca aveti stagii de cotizare lucrate in grupele de munca iar din datele furnizate nu putem determina aceasta, nu am calculat reducerea varstei de pensionare.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 54 ani si 4 luni adica in 24 februarie 2023 daca pana la acea data va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru stagiul militar in termen si scoala de politie (va lipsesc cca 3 ani) si in plus mai indepliniti una din urmatoarele conditii :
- Au incetat raporturile de serviciu ca urmare a implinirii limitei de varsta in grad prevazuta la statutul politistilor sau in cazul reorganizarii unitatii in care lucrati si reducerea unor functii.
- Au incetat raporturile de serviciu ca urmare a clasarii ca inapt sau apt limitat pentru serviciu.
Re: pensie militara
Scris de: gabriel ulieru la data: 03/19/2015 5:36am
Buna ziua! Da am grupa 1 pentru cei 21 de ani de politie cat si pentru perioada de doi ani ca militar angajat, nu am incheiat raporturile de munca .

Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: pensie militara
Scris de: gabriel ulieru la data: 03/19/2015 5:43am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagii in grupele de munca, in data de 24 februarie 2028 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 19 ani si 4 luni.
Deoarece nu ati precizat daca aveti stagii de cotizare lucrate in grupele de munca iar din datele furnizate nu putem determina aceasta, nu am calculat reducerea varstei de pensionare.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 54 ani si 4 luni adica in 24 februarie 2023 daca pana la acea data va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru stagiul militar in termen si scoala de politie (va lipsesc cca 3 ani) si in plus mai indepliniti una din urmatoarele conditii :
- Au incetat raporturile de serviciu ca urmare a implinirii limitei de varsta in grad prevazuta la statutul politistilor sau in cazul reorganizarii unitatii in care lucrati si reducerea unor functii.
- Au incetat raporturile de serviciu ca urmare a clasarii ca inapt sau apt limitat pentru serviciu.
Re: pensie militara
Scris de: gabriel ulieru la data: 03/20/2015 1:52am
Gen:
Data nasterii:24.10.1968
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:da, am 21 de ani grupa 1 in politie si 2 ani ca militar angajat, deci in total 23 ani grupa 1 si in lucrez in continuare, intrebarea mea este cand ma pot pensiona la limita de varsta dar anticipat sau anticipat partial? Va multumesc.
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 03/20/2015 2:06am
Avand in vedere stagiile in grupele de munca posibilitatile dv de pensionare se modifica astfel
Prin legea 380/2013 stagiile dv in grupa I a fost echivalate cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiile de 22 ani si 8 luni lucrate in grupa I beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 11 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stgiul militar in termen si scoala militara si realizati un stagiu de cotizare total de 38 ani si 7 luni.
Pentru stagiile de 22 ani si 8 luni in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 11 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 48 ani si 4 luni adica in 24 februarie 2017 daca atunci lucrati tot in MAI.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca.
Re: pensie militara
Scris de: gabriel ulieru la data: 03/20/2015 4:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:multumesc mult! Insa ,daca voi lucra pana in februarie 2016 atunci voi avea un stagiu mai mare in grupa 1 .In acest caz la ce varsta ar urma sa ma pensionez? Multumesc anticipat .grupele de munca in speta grupa 1 ( speciala) se acorda pt ani lucrati intregi calendaristic sau si pentru perioade din an ( luni consecutive) ? Multumesc mult.
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 03/20/2015 5:12am
Perioadele lucrate in grupa de munca se cumuleaza la zile luni si ani si apoi se iau in calcul numai anii intregi. In cazul dv se iau in calcul in gr I (conditii speciale) :
- 1 an 11 luni si 25 zile perioada lucrata cu contract
- 20 ani 8 luni si 15 zile cadru MAI
Deci aveti un total de 22 ani 8 luni si 10 zile lucrate in gr I (conditii speciale) din care se iau in calcul 22 ani. Daca mai lucrati o perioada de cca 4 luni in conditii speciale realizati un stagiu total de 23 ani in aceste conditii, beneficiati de reducerea varstei de cotizare cu 11 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in 26 august 2016.

Daca mai aveti alte intrebari deschideti un nou mesaj.
Re: pensie militara
Scris de: gabriel ulieru la data: 03/22/2015 10:00am
Gen:
Data nasterii:24.10.1968
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:de asemenea pt perioada 10.08.1987-14.09-1987 cat si periodada de dupa efectuare a stagiului militar( 1 ani si 4 luni ) adica 28.01.1989-06.01.1992 beneficiez de grupa a 2 a de munca .In acest caz care ar fi data de pensionare pentru limita de varsta . VA multumesc anticipat.
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 03/24/2015 1:43am
Perioada de 3 ani in grupa II de munca nu modifica data de pensionare deoarece dupa aprilie 2001 stagiile in grupa II de munca au fost echivalate cu grupa conditii deosebite iar pentru stagii mai mici de 6 ani in conditii deosebite nu se acorda reducerea varstei de pensionare.
Re: pensie militara
Scris de: gabriel ulieru la data: 03/25/2015 2:45am
Gen:masculin
Data nasterii:24.101968
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:as mai avea o intrebare ce inseamna stadiu complet de cotizare 28ani si 9 luni?( in cazul meu), inseamna efectiv acest timp calendaristic lucrat sau inseamna suma dintre timpul efectiv lucrat(calendaristic ca si perioada ) adunat cu perioada castigata pentru grupa 1 .Ce se ia in calcul una sau cealalata pentru a putea spune ca am stagiul complet de cotizare realizat ? va multumesc .
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 03/29/2015 11:50am
Stagiul complet de cotizare este o limita stabilita pentru stagiul total realizat pentru a se acorda anumite drepturi prevazute in legea pensiilor.
Astfel in cazul pensionarilor din sectorul militar cum este cazul dv aceasta limita este luata in consideratie in urmatoarele cazuri :
- Pentru acordarea pensiilor anticipata sau anticipata partiala trebuie ca stagiul total realizat sa fie cel putin egal cu stagiul complet de cotizare. In cazul dv pensile anticipata si anticipata partiala nu intra in calcul deoarece aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu mai mult de 5 ani.
- Acordarea stagiului potential in cazul pensiei de invaliditate se face in cazul in care stagiul total realizat este mai mic decat stagiul complet de cotizare. In cazul dv acordarea stagiului de cotizare potential in cazul unei pensii de invaliditate nu intra in calcul deoarece stagiul de cotizare total realizat este mai mare decat stagiul complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1