Subiect "pensie la limita de virsta" Deschis de floare_rodica la data: 03/18/2015 4:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de virsta
Scris de: floare_rodica la data: 03/18/2015 4:54am
Gen:m
Data nasterii:17051953
Stagiul de cotizare:25ani 6 luni
Alte date:17ani6 luni gr 2
IntrebareCIT MESERIA DE FRIGOTEHNIST IN CE GRUPA DE MUNCA E ICADRATA,LA CE FOLOSESTE SPORUL DE NOAPTE CALCULAT PE ANO SI CIND SE POATE PRNSIONA SOTUL MEU MULTUMESC
Re: pensie la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 03/19/2015 4:08am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 mai 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 17 ani lucrat in gr II beneficiaza de un stagiu de cotizare aferent grupei de munca de 4 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare total de 29 ani. si 9 luni
Pentru stagiul de 17 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiaza de reducerea varstei de pensionare pana la 3 ani si 6 luni numai daca mai are si alte stagii de cotizare cu care in total sa realizeze stagiul complet de cotizare (exemplu stagiu de cotizare asimilat pentru stagiul militar)
Nu putem stabili daca sotul dv a lucrat in una din grupele de munca numai dupa meserie ci pentru a afla aceasta trebuie sa mearga la intreprinderea la care a lucrat si sa intrebe daca pentru locul dansului de munca a fost intocmita documentatia de incadrare in grupa de munca si in ce grupa.
Sporul pentru orele de noapte ajuta la calculul pensiei prin faptul ca acesta creste salariul brut care se introduce in calculul punctajului pensiei si creste pensia obtinuta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1