Subiect "Recalculare pensie cu emitere de decizie noua" Deschis de Puscoci Mihaela la data: 03/18/2015 5:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie cu emitere de decizie noua
Scris de: Puscoci Mihaela la data: 03/18/2015 5:20am
Gen:F
Data nasterii: 03.11.1953
Stagiul de cotizare: 38ani
Alte date: Anulare decizie de pensie si recalculare venituri.
Intrebare: 1. Din punct de vedere legal care este perioada care trebuie sa treaca pentru executarea sentintei civile?
2. Cui trebuie sa ma adresez pentru a sti de ce se intarzie mai mult de 90 de zile?
3. Am dreptul la un nou buletin de calcul?
(la sectorul 4 nu se ataseaza la decizia de pensie, trebuie sa faci o cerere si sa astepti 10 zile)
Va multumesc.

Conform reglementarilor in vigoare am obtinut in Instanta prin Hotararea civila din data de 15 septembrie 2014, de catre Tribunalul Bucuresti urmatoarele: anuleaza decizia de pensie din 11.10.2012; obliga CPMB sa emita o noua decizie de pensie, prin care sa stabileasca pensia cuvenita retroactiv, cu luarea in consideratie si a veniturilor suplimentare obtinute prin lucru in acord global, obliga CPMB la plata sumelor reprezentand diferenta dintre pensia cuvenita si cea efectiv incasata; obliga CPMB la plata cheltuielilor de judecata.
Hotararea emisa de Tribunalul Bucuresti avand data de comunicare catre mine si catre CPMB 10 decembrie 2014.
La data de azi, 17 martie 2015 nu am primit nici decizia noua si nici diferenta cuvenita conform hotararii judecatoresti.
Va multumesc.
Re: Recalculare pensie cu emitere de decizie noua
Scris de: la pensie la data: 03/19/2015 4:44am
1 Nu putem sa va dam un raspuns competent. Cereti la Tribunal certificarea ca hotararea este definitiva si adresati-va unui executor judecatoresc sa va spuna ce trebuie sa faceti.
2 Intarzierea depinde de birocratie si daca mai intarzie adresati-va la ghiseul Casei de pensii sau tot la executorul judecatoresc.
3 Eliberarea unui bulletin de calcul (care consta in fapt in un tabel cu sumele introduse in calcul) nu este obligatorie si se face la cerere la toate Casele teritoriale de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1