Subiect "stagiu cotizare" Deschis de Fifea Andreia la data: 03/18/2015 7:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu cotizare
Scris de: Fifea Andreia la data: 03/18/2015 7:40am
Gen:F
Data nasterii:22.05.1954
Stagiul de cotizare:14 ani doua luni si 5 zile in carnetul de munca
Alte date: pentru completarea stagiului minim necesar 14 ani si sase luni am fost angajata pe o perioada de 10 luni cu contract de munca cu 1 ora pe zi
Intrebare:In momentul depunerii dosarului de pensionare la Casa de Pensii sect. 2, inspectorul care a analizat dosarul a considerat ca perioada lucrata in program de 1 ora pe zi este luat in considerare ca vechime in munca la nivelul de 1/8 (considerandu-se programul de lucru pentru stagiu complet de 8 ore pe zi.

Intrebare:

Este corecta justificarea Casei de Pensii sau trebuie completat stagiul?

Va multumesc,

A. Fifea
Re: stagiu cotizare
Scris de: blueM la data: 03/18/2015 8:33am
Fifea Andreia :
Gen:F
Data nasterii:22.05.1954
Stagiul de cotizare:14 ani doua luni si 5 zile in carnetul de munca
Alte date: pentru completarea stagiului minim necesar 14 ani si sase luni am fost angajata pe o perioada de 10 luni cu contract de munca cu 1 ora pe zi
Intrebare:In momentul depunerii dosarului de pensionare la Casa de Pensii sect. 2, inspectorul care a analizat dosarul a considerat ca perioada lucrata in program de 1 ora pe zi este luat in considerare ca vechime in munca la nivelul de 1/8 (considerandu-se programul de lucru pentru stagiu complet de 8 ore pe zi.
Intrebare:
Este corecta justificarea Casei de Pensii sau trebuie completat stagiul?
Va multumesc,
A. Fifea

***************
Daca angajarea cu 1 ora/ zi a avut loc dupa 22.12.2005, atunci, perioada respectiva este considerata de 8 ore/zi.

Anterior acestei date, stagiul de cotizare la sistemul de pensii se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat conform legii.(1/8)
(vezi Legea 371/2005 care aproba OUG 65/2005 - privind modificarea si completarea Codului muncii).
Re: stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 03/19/2015 4:49am
Raspunsul domnului blueM este corect si foarte bine documentat.
Re: stagiu cotizare
Scris de: Fifea Andreia la data: 03/19/2015 5:44am
Gen:F
Data nasterii: 22.05.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc cei de la casa de pensii ar trebui sa se documenteze de la dl. BlueM daca nu au timp sa citeasca legislatia
Re: stagiu cotizare
Scris de: blueM la data: 03/19/2015 5:57am
Fifea Andreia :
Gen:F
Data nasterii: 22.05.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc cei de la casa de pensii ar trebui sa se documenteze de la dl. BlueM daca nu au timp sa citeasca legislatia

********************
Detaliez mai exact ce s-a modificat in Codul muncii vis-a-vis de speta Dvs:

Art 103 alin. (3)/C muncii – inainte de modificare
In cazul salariatului care desfasoara activitatea in temeiul unui contract individual de munca cu timp partial, stagiul de cotizare la sistemul de pensii se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat conform legii.

Art 103/C muncii – modificat de OUG 65/2005
(1) Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă întreagă, în condiţiile prevăzute de lege şi de contractele colective de muncă aplicabile.
OUG 65/2005 a fost aprobata de Legea 371/2005 si intra in vigoare la 22.12.2005
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1