Subiect "punere in plata pensie" Deschis de Kami Henghelz la data: 03/19/2015 2:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punere in plata pensie
Scris de: Kami Henghelz la data: 03/19/2015 2:52am
Gen:f
Data nasterii:03.04.1958
Stagiul de cotizare:38
Alte date:facultate seral
Intrebare:Buna ziua, daca ai o decizie de pensionare anticipata partial(cu penalizare)si nu o pui in palata(muncesti in continuare), apoi cand indeplinesti datele pt. pensie anticipata (fara penalizare)se mai recalculeaza dosarul(pierde timp)sau se pune in plata SUMA rezultata initial FARA penalizare(cand aduci fisa de lichidare de la serviciu)?Multumesc
Re: punere in plata pensie
Scris de: blueM la data: 03/19/2015 3:12am
Kami Henghelz :
Gen:f
Data nasterii:03.04.1958
Stagiul de cotizare:38
Alte date:facultate seral
Intrebare:Buna ziua, daca ai o decizie de pensionare anticipata partial(cu penalizare)si nu o pui in palata(muncesti in continuare), apoi cand indeplinesti datele pt. pensie anticipata (fara penalizare)se mai recalculeaza dosarul(pierde timp)sau se pune in plata SUMA rezultata initial FARA penalizare(cand aduci fisa de lichidare de la serviciu)?Multumesc

*****************************
- La data cand depuneti Decizia de incetarea activitatii,veti primi pensia anticipata partiala cu penalizarea stabilita initial.
- Penalizarea va dispare la data indeplinirii conditiilor de pensie limita de varsta.
- Daca nu au trecut 30 de zile de la comunicarea deciziei de pensie, aceasta poate fi anulata la cererea Dvs (art 106 alin (3)/Legea pensiilor). In acest fel puteti continua activitatea pana la indeplinirea conditiilor de pensie anticipata (fara penalizare) si depuneti un nou dosar.
Re: punere in plata pensie
Scris de: la pensie la data: 03/20/2015 2:18am
Raspunsul domnului blueM este corect.
Re: punere in plata pensie
Scris de: Kami Henghelz la data: 03/20/2015 7:34am
la pensie :
Raspunsul domnului blueM este corect.


Multumesc, dar as vrea sa stiu:
1.daca trebuie anuntat ca nu pun in plata pensia anticip. cu penalizare, nu sa o anulez, sa ramana in asteptare
2.de ce nu se poate folosi dosarul depus pt.pensie anticip.cu penaliz., iar cand indeplinesti datele de pt. pensie nepenalizata sa primesti banii fara penalizare.
Un nou dosar inseamna timp (LUNI)foarte mare de asteptare fara niciun venit.
Asa ai avea un venit, pana la recalculare, mai ales pt.cei singuri fara sot sau copii.Multumesc
Re: punere in plata pensie
Scris de: la pensie la data: 03/21/2015 9:52am
Credem ca nu ati inteles raspunsul dat de domnul blueM
1. Nu trebuie sa anuntati ca nu doriti sa puneti in plata pensia anticipata partiala pentru care ati depus dosarul de pensie pentruca daca nu depuneti dovada incetarii activitatii la depunerea dosarului aceasta se considera suspendata si se pune in plata in data in care depuneti dovada incetarii activitatii.
2. Noi nu putem justifica din ce cauza nu se poate cum doriti dv ci putem sa va explicam ce prevede legea.
Daca ati depus dosar de pensie anticipata partiala si la depunerea dosarului nu ati depus dovada incetarii activitatii si nici nu ati cerut anularea deciziei de pensionare cu pensie anticipata partiala, diminuata, in timp de 30 zile de la data primirii ei aceasta decizie nu mai poate fi anulata. In acest caz nu mai puteti depune un alt dosar pentru pensie anticipata, nediminuata, atunci cand realizati stagiul de cotizare necesar pentru aceasta.
Perioada lucrata dupa dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala, diminuata se ia numai in calculul pensiei pentru limita de varsta atunci cand aveti acest drept.
Pentru pensie pentru limita de varsta nu se mai intocmeste un alt dosar ci pe perioada anterioara depunerii dosarului de pensie anticipata partiala se mentine punctajul calculate eliminandu-se diminuarea si se adauga in calcul perioada lucrata dupa depunerea dosarului pentru pensie anticipata partiala.
Pentru aceasta perioada nu trebuie sa depuneti documente pentru sumele pentru care s-a platit CAS sunt in arhiva electronica a Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1