Subiect "pensie" Deschis de dan doina la data: 03/19/2015 5:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: dan doina la data: 03/19/2015 5:06am
Gen:f
Data nasterii:11 decembrie 1958

Stagiul de cotizare:
Alte date:sunt angajata in perioada iulie 1977 - 15 oct 2013, dupa aceasta perioada fiind disponibilizata cu somaj si venit de completare conform OUG 36/2013. in primul an am primit somaj +venit de completare iar in al doilea an primesc venit de completare si o diferenta de salariu compensatoriu dela unitatea la care am fost angajata.(am primit o adresa in care mi se comunica ca voi mai primi aceasta diferenta de salarii compensatorii luna de luna inca 8 luni dupa terminarea primirii venitului de completare conform OUG36/2013)


Intrebare:As dori sa stiu daca perioada in care primesc salariile compensatorii ( cele 8 luni)este considerata vechime in munca si ma ajuta la completarea stagiului de cotizare realizat
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/20/2015 3:24am
Da, aceasta perioada se considera stagiu de cotizare, deoarece :
-Conform art 296^4 alin (1) litera t) din legea 571/2003 actualizata aceste sume intra in baza de calcul a contributiilor de asigurari sociale (CAS)
- Conform art 19 din legea pensiilor 263/2010 constituie stagiu de cotizare perioada in care s-a datorat sau s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS).
In aceste conditii la sfarsitul celor 8 luni de salarii compensatorii de la angajator realizati un stagiu de cotizare de cca 38 ani si 11 luni
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 11 martie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
La sfarsitul celor 8 luni de salarii compensatorii de la angajator aveti dreptul sa va pensionati cu pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti.
Aveti dreptul sa va pensionati cu pensie anticipata, nediminuata daca dupa cele 8 luni de salarii compensatorii de la angajator va completati stagiul de cotizare cu cca 4 luni si realizati stagiul de cotizare de 39 ani si 3 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1