Subiect "STAGIU COTIZARE" Deschis de TRIF MARIUS la data: 03/19/2015 7:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
STAGIU COTIZARE
Scris de: TRIF MARIUS la data: 03/19/2015 7:15am
Gen:masculin
Data nasterii:30.06.1983
Stagiul de cotizare:21.08.2004-in prezent
Alte date:
Intrebare:Pot solicita catre Casa Nationala de Pensii o situatie a stagiului de cotizare din 21.08.2004-in prezent?, in care sa se regaseasca un desfasurator de cotizare in perioada mentionata(zile,luni,ani, lucrate efectiv), am ceva lacune in ceea ce priveste stagiul meu de cotizare in perioada mentionata, si a-s dori sa clarific lacunele cu ajutorul acestui stadiu de cotizare.
Mentionez ca nu constitui un caz pensionare in prezent si faptul din luna Aprilie 2013-in prezent angajatorul vireaza contributiile CNPAS catre CJP Timis,al-doi-lea aspect nu stiu daca influenteaza cu ceva eliberarea acestiu stadiu de cotizare.
Nu stiu daca am formulat carect aceasta solicitare, sper doar ca m-am facut inteles, nu cunosc pe deplin legislatia.
Re: STAGIU COTIZARE
Scris de: la pensie la data: 03/20/2015 4:02am
Puteti cere la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”. Evident ca situatia va cuprinde numai perioada dupa angajare.
Aceasta situatie este detaliata pe luni si sume lunare castigate precum si alte date.
Atentie insa la analiza acestor date si aveti in vedere urmatoarele :
- Perioada de concediu fara plata nu constitue stagiu de cotizare
- Perioada de concediu pentru incapacitate temporara constituie stagiu de cotizare indiferent de cauza inainte de 01 ianuarie 2005 iar dupa aceasta data numai daca se datoreaza unui accident de munca sau boala profesionala.
- Daca ati lucrat cu contract de munca cu timp partial (norma mai mica decat normala) inainte de 22 decembrie 2005 se considera stagiu de cotizare proportional cu timpul lucrat iar dupa aceasta data se considera stagiu de cotizare integral indiferent de timpul lucrat.
- Daca o anumita perioada de timp angajatorul a retinut contributia de asigurari sociale (CAS) si nu a platit-o la Casa de pensiei se considera stagiu de cotizare numai o treime din perioada lucrata inainte de 01 ianuarie 2011 si stagiu de cotizare integral dupa aceasta data.
Daca mai aveti si alte neclaritati reveniti dupa primirea situatiei stagiului de cotizare de la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1