Subiect "contract de administrare" Deschis de Colciar Victoria la data: 03/20/2015 3:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contract de administrare
Scris de: Colciar Victoria la data: 03/20/2015 3:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Intentionez sa depun dosar pentru pensie anticipata partiala si vreau sa stiu daca pot sa detin si calitatea de administrator societate comerciala.Mentionez ca nu am incheiat contract de administrare,nu obtin nici un venit, doar sunt numita prin actul constitutiv al societatii.
Re: contract de administrare
Scris de: la pensie la data: 03/21/2015 10:00am
Situatia propusa de dv este una riscanta deoarece pensia anticipata partiala se suspenda in cazul in care pensionarul se afla in in situatia prevazuta in art 6 alin (1) IV din legea pensiilor 263/2010 (in aceasta situatie se afla si calitatea pe care o precizati dv) daca din aceasta pozitie castigati pe an calendaristic o suma mai mare de 4 ori salariul mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (in anul 2015 acest salariu mediu brut a fost stabilit la 2415 lei si se modifica anual).
In acest caz trebuie sa urmariti cu strictete castigurile si in cazul depasirii sa incheiati o declaratie individuala de asigurare sociala.
Daca depasiti acest castig si nu incheiati o asemenea declaratie nu veti plati o anumita perioada CAS si veti primi si pensie la sfarsitul anului veti plati CAS – ul restant si pensia primita necuvenit din urma.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1