Subiect "REVENIRE STAGIU COTIZARE" Deschis de TRIF MARIUS la data: 03/20/2015 5:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
REVENIRE STAGIU COTIZARE
Scris de: TRIF MARIUS la data: 03/20/2015 5:27am
Gen:masculin
Data nasterii:30.06.1983
Stagiul de cotizare:21.08.2001-in prezent
Alte date:
Intrebare:In data de 19.03.2015 v-am adresat o intrebare cu privire la eliberarea unui stagiu de cotizare in perioada 21.08.2001-in prezent, mi-ati comunicat dumneavoastra sa am in vedere cateva aspecte, dintre care la 2 ma incadrez:
-am avut 3-4 perioade de incapacitate temporara de munca, mai exact concediu medical, cred ca aici faceti referire;
-am lucrat cu contract munca timp partial in perioada 01.02.2009-31.05.2011 (3ore), influenteaza cu ceva elibarerea stagiului aceste 2 aspecte?
Mai am ceva nelamuriri;
i-mi comunicati va rog mai exact ce sa cer de la CNPAS, eu vreau eliberarea acestui stagiu de cotizare in perioada 21.08.2001-in prezent, da, nu stiu cum se numeste acest tip de stagiu , nu stiu ce sa scriu in cererea care o voi inregistra la CNPAS,
-influenteaza cu ceva eliberarea acestui stagiu de cotizare avand in vedere ca angajatorul i-mi vireaza contributiile CNPAS catre CJP Timis iar eu locuiesc in Bucuresti, locul meu de munca fiind in Bucuresti?
Re: REVENIRE STAGIU COTIZARE
Scris de: la pensie la data: 03/23/2015 3:55am
Pentru unele din nelamuririle dv am facut precizarile necesare in raspunsul anterior.
-Perioadele de incapacitate temporara de munca (concediu medical) se constituie stagiu de cotizare indiferent de cauza inainte de 01 ianuarie 2005 iar dupa aceasta data numai daca se datoreaza unui accident de munca sau boala profesionala. Deci depinde de perioada in care ati avur aceste concedii medicale si de cauza lor. Fara sa stim acestea date nu va putem analiza situatia dv. Insa aceasta analiza o puteti face singur.
- Daca in perioada mentionata ati lucrat cu contract cu norma intreaga la un angajator si pe langa aceasta ati mai lucrat cu contract cu timp partial la alt angajator contractul lucrat cu timp partial nu influenteaza stagiul de cotizare.
- Daca in perioada mentionata ati lucrat numai cu contract cu timp partiala atunci in itervalul 01 02 2009 – 31 12 2010 (1 an si 11 luni) se considera stagiu de cotizare numai o treime adica 7 luni si 20 zile iar in perioada 01 01 2011 – 31 05 2011 se considera stagiu de cotizare intreaga perioada de 5 luni.
- La Casa de pensii cereti “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”.
- Atat pentru situatia pe care o cereti cat si pentru calculul pensiei nu are importanta unde aveti domiciliu si unde lucrati pentruca la Casa de pensii evidenta electronica este structurata dupa CNP-ul (codul numeric personal) care este unic iar aceasta arhiva electronica este accesibila de oricare Casa teritoriala de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1