Subiect "Varsta pensionare" Deschis de Laura la data: 03/20/2015 9:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta pensionare
Scris de: Laura la data: 03/20/2015 9:48am
Gen:Fem
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:28 ani 7 luni 26 zile
Alte date:19 ani 4 luni 22 zile gr II
Intrebare:Care este limita de varsta la care ma pot pensiona daca am lucrat 19 ani 4 luni 22 zile in gr II (intr-o filatura de bumbac) si 9 ani 3 luni 4 zile in conditii normale de munca, din alte drepturi(sporuri) mai rezulta 2 luni si 14 zile, stagiul aferent gr II este 4 ani si 9 luni. Sunt nascuta in 1958 si momentan sunt pensionata pe handicap grad II.
Re: Varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/21/2015 10:19am
Regretam ca nu va putem raspunde deoarece varsta de iesire la pensie in cazul dv depinde si de luna de nastere pe care nu ati precizat-o.
Re: Varsta pensionare
Scris de: Laura la data: 03/21/2015 12:41pm
la pensie :
Regretam ca nu va putem raspunde deoarece varsta de iesire la pensie in cazul dv depinde si de luna de nastere pe care nu ati precizat-o.


Imi cer mii de scuze, sunt nascuta in ianuarie 1958.
Re: Varsta pensionare
Scris de: Laura la data: 03/21/2015 1:04pm
Gen:F
Data nasterii:Ianuarie 1958
Stagiul de cotizare:28 ani 7 luni 26 zile
Alte date:19 ani 4 luni 22 zile lucru in grupa II
Intrebare::Care este limita de varsta la care ma pot pensiona daca am lucrat 19 ani 4 luni 22 zile in grupa II (intr-o filatura de bumbac) si 9 ani 3 luni 4 zile in conditii normale de munca, din alte drepturi(sporuri) mai rezulta 2 luni si 14 zile, stagiul aferent grupei II este 4 ani si 9 luni. Sunt nascuta in ianuarie 1958 si momentan sunt pensionata pe handicap grad III. Imi cer scuze pentru greseli.
Re: Varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/23/2015 4:28am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 19 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupei de munca de 4 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate.
Pentru stagiul de 19 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare pana la 4 ani si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta din luna ianuarie 2015
Daca in prezent sunteti pensionata cu pensie de invaliditate si cand ati depus dosarul pentru aceasta pensie ati depus si adeverinta pentru stagiul in gr II de munca pensia dv trebuia sa se transforme din oficiu (fara cerere) din pensie de invaliditate in pensie pentru limita de varsta de la data in care ati implinit 57 ani.
La transformarea pensiei de invaliditate in pensie pentru limita de varsta pensia dv se recalculeaza introducandu-se in calcul si perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditare. Deoarece aceasta recalculare dureaza cateva luni la fel ca la calculare oricarei pensii va sfatuim sa mai asteptati 1-2 luni si daca nu primiti pensia recalculata va adresati Casei de pensii sa va spuna din ce cauza intarzie transformarea pensiei in pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1