Subiect "pensie militara" Deschis de nenu dan la data: 03/20/2015 2:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie militara
Scris de: nenu dan la data: 03/20/2015 2:00pm
Gen:barbatesc
Data nasterii:31.10.1973
Stagiul de cotizare:20 ani
Alte date:Am 1 an armata ca soldat ,6 luni scoala subofiteri politie , 20 ani efectiv in politie ,din care 12 ani in grupa 1 si 8 ani in grupa 2 .
Intrebare:Cand pot iesi la pensie ,anticipat , anticipat partial si la limita de varsta ?
Re: pensie militara
Scris de: nick la data: 03/22/2015 5:01pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 03/23/2015 4:35am
Pentru Nenu Dan
Nu ati precizat daca in prezent lucrati in politie, noi am luat in calcul ca lucrati in politie
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in data de 31 octombrie 2033 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare in specialitate de 20 ani daca atunci lucrati tot in politie sau in un sector asimilat.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul in grupa II a fost asimilat cu conditii deosebite
Pentru stagiile specificate de dv in grupele I si II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul de militar in termen si scoala militara si realizati un stagiu de cotizare total de 29 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 12 ani in conditii speciale si 8 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani si 6 luni adica in 30 aprilie 2026 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 6 luni si realizati stagiul complet de cotizare si daca atunci lucrati tot in polities au un sector asimilat.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala sau anticipata anterior varstei de 52 ani si 6 luni deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca.
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 03/23/2015 4:38am
Pentru Nick
Reveniti, dati datele necesare si formulati intrebarea.
Re: pensie militara
Scris de: nenu dan la data: 03/24/2015 7:22am
Gen:barbatesc
Data nasterii:31.10.1973
Stagiul de cotizare:20 ani
Alte date:Lucrez in politie . Vechime : 1 an armata - militar in termen ,6 luni scoala de politie ,20 ani lucrati efectiv ca politist ,din care 12 grupa I si 8 grupa II . In prezent am probleme medicale ,fiind operat pentru coxatroza cu necroza la un picior , iar la celalalt nu se mai poate opera , urmand a fi protezat ulterior .In cazul in care voi fi declarat apt limitat ,daca ma pot pensiona , cu ce fel de pensie si cu cat mi-ar fi redusa pensia ?
Intrebare:
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 03/27/2015 4:00am
In cazul dv va puteti pensiona imediat numai daca afectiunile pe care le aveti v-au redus capacitatea de munca sub 50 % si sunteti incadrat in unul din gradele de invaliditate.
Pentru evaluarea capacitatii dv de munca trebuie sa va adresati medicilor experti din cadrul comisiilor de expertiza medicomilitara de pe langa spitalele din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala.
In cazul cand sunteti incadrat in unul din gradele de invaliditate depuneti dosar pentru pensie de invaliditate care se calculeaza similar cu cea pentru limita de varsta si nu se diminuiaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1