Subiect "Temei legal" Deschis de Paraschiv Ion la data: 03/20/2015 7:40pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Temei legal
Scris de: Paraschiv Ion la data: 03/20/2015 7:40pm
Gen:M
Data nasterii:31.07.1948
Stagiul de cotizare:45 de ani
Alte date:Decizia 19/2012 a ICCJ
Intrebare:Spuneti-mi va rog ce acte normative reglementeaza
urmatorele:
I-spor salariu 10%:01.05.1990-31.12.1990
II-compensatie:mai-iunie 1991
III-compensatie cca.5%:01.11.1996-01.09.1998
Supozitia mea este ca in jurul datelor de mai sus au
fost emise acte legislative in domeniul salarizarii dar
nu stiu care iar ajutorul Dvs. ar fi decisiv.
Primiti,va rog,Doamna/Domnule Moderator,asigurarea profundei mele stime,
Al Dvs.,Paraschiv Ion
P.S. Inca va mai rog sa-mi indicati unul sau mai multe
situri pe care as putea consulta,gratuit, legislatia dat
fiind faptul ca "onor" parlamentul a respinns accesul
gratuit al populatiei,pe internet,la M.O.
Acelasi,Paraschiv Ion
P.P.S.Revin cu precizarea ca am fost(cred ca mai sunt)
profesor;deci actele normative respective se refera la
bugetari,invatamint,cadre didactice etc.
Id., P.I.
Re: Temei legal
Scris de: la pensie la data: 03/23/2015 8:26am
Regretam ca nu putem sa va indicam actele normative care au fost aplicate pentru obtinerea sporurilor indicate de dv la punctele I – III deoarece nu a intrat in preocuparea noastra legislatia privind salarizarea.. Acestea ar fi trebuit sa fie inscrise in carnetul dv de munca atunci cand le-ati primit.
Nu va putem indica un site anume privin legislatie deoarece exista foarte multe si fiecare este mai potrivit pentru o anumita prevedere legala. Va putem indica insa sa procedati asa cum procedam si noi, adica inscriem actul normativ respectiv pe Google si dam cautare, dupa care alegem site-ul pe care il apreciem potrivit
RData pensionarii
Scris de: Paraschiv Ion la data: 09/15/2015 6:40am
Gen:M
Data nasterii:01.11.1955
Stagiul de cotizare:41 de ani
Alte date:21 de ani,4 luni si 8 zile,gr.II-a
serviciu militar:16.06.1975-30.11.1976
Sunt datele unui prieten ,Popa Ilie,care nu are acces la internet si ar vrea sa se pensioneze.
Primiti,va rog,asigurarea,respectului meu,
Paraschiv Ion
Re: Temei legal
Scris de: la pensie la data: 09/17/2015 10:21am
Ne faceti sa tragem concluzia ca este avantajat cel care nu are internet pentruca este al treilea raspuns pe care il dam pentru datele acestea.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 noiembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 21 ani si 4 luni lucrat in gr II beneficiaza de un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizeaza stagiul de cotizare total de 47 ani si 8 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 21 ani si 4 luni lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 18 mai 2016.
In prezent are dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1