Subiect "Cand ma pot pensiona pt limita de varsta si cind anticipat ?" Deschis de Fleancu Florina la data: 03/22/2015 10:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand ma pot pensiona pt limita de varsta si cind anticipat ?
Scris de: Fleancu Florina la data: 03/22/2015 10:20am
Gen:feminin
Data nasterii:28.03.1961
Stagiul de cotizare:34 ani 5 luni 1 zi la data de 29.03.2013, data cind a fost emisa decizia pt pensia de invaliditate,in urma depunerii actelor doveditore pt gr aIIa.
Alte date:din 15 octombrie 2012, sunt pensionata gr III si lucrez program de 4 ore.
Intrebare:As dori sa-mi spuneti daca se poate in aceleasi conditii de gr III de invaliditate si cu mentinerea programului de 4 ore cind ma voi putea pensiona anticipat si cand pt limita de varsta .
Va multumesc anticipat pt raspuns !
Re: Cand ma pot pensiona pt limita de varsta si cind anticipat ?
Scris de: Fleancu Florina la data: 03/23/2015 10:56am
Fleancu Florina :
Gen:feminin
Data nasterii:28.03.1961
Stagiul de cotizare:34 ani 5 luni 1 zi la data de 29.03.2013, data cind a fost emisa decizia pt pensia de invaliditate,in urma depunerii actelor doveditore pt gr aIIa.
Alte date:din 15 octombrie 2012, sunt pensionata gr III si lucrez program de 4 ore.
Intrebare:As dori sa-mi spuneti daca se poate in aceleasi conditii de gr III de invaliditate si cu mentinerea programului de 4 ore cind ma voi putea pensiona anticipat si cand pt limita de varsta .
Va multumesc anticipat pt raspuns !

"Imi cer scuze dar cred ca s-a strecurat o greseala,dandu-mi raspunsul pt persoana anterioara ,respectiv Mihaela Gheorghe ".
Daca imi este permis inca o intrebare :fiind pensionata in octombrie 2012, eu nu beneficiez de suma restanta pt corectarea indicelui de corectie de la data pensinarii ,10 oct 2012,deoarece am primit doar pe 2 luni ,la inceputul lui 2014 .
Re: Cand ma pot pensiona pt limita de varsta si cind anticipat ?
Scris de: la pensie la data: 03/24/2015 2:35am
Aveti dreptate la postarea raspunsului dv s-a strecurat o eroare. Raspunsul corect este acesta :
Datele sunt neclare. Presupunem ca aveti stagiu de cotizare in grupa II de munca dar nu precizati cat este acest stagiu pentru a va calcula si o eventuala reducere a varstei de pensionare.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 28 martie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 57 ani daca atunci aveti stagiul de cotizare mai mic de 40 ani si 1 luna.. Diminuarea depinde de data la care o cereti si dr reducerea varstei de pensionare daca aveti stagii de cotizare lucrate in grupa II de munca
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata la varsta de 57 ani.
Perioada lucrata cu jumatate de norma se ia integral ca stagiu de cotizare. Deci daca la 29 martie 2013 aveati 34 ani si 5 luni si de atunci ati mai lucrat cca 2 ani acum aveti stagiul de cotizare de 36 ani si 5 luni fara cateva zile si trebuie sa mai lucrati inca 3 ani 8 luni si cateva zile pentru a realiza stagiul de cotizare de 40 ani si 1 luna necesar obtinerii pensiei anticipate nediminuate.

Raspunsul la intrebarea suplimentara este acesta :
Din datele prezentate nu putem analiza unde s-a gresit insa va putem prezenta reglementarile in ceeace priveste acest indice de corectie.
Indicele de corectie s-a acordat initial in 23 ianuarie 2013 la 1,06 pentru cei care au iesit la pensie in anii 2011, 2012 si 2013.
In urma unor contestatii Curtea Constitutionala a hotarat ca indicele de corctie acordat celor iesiti la pensie in anii 2011 si 2012 sunt calculati gresit si in urma acestei decizii acesti indici de corectie s-au modificat la 1,12 pentru cei iesiti la pensie in anul 2011 si 1,17 pentru cei iesiti la pensie in anul 2012 iar modificarea sa fie facuta incepand cu 07 noiembrie 2013. Drepturile care au rezultat din aceste modificari au fost platite la inceputul anului 2014 platindu-se inclusi restantele. Noi credem ca despre aceste restante vorbiti dv
In urma altor contestatii in septembrie 2014 Curtea Constitutionala a hotarat ca restantele rezultate din modificarea indicelui de corectie sa se faca de la data pensionarii. Aceste restante trebuiau platite in luna februarie 2015 prin mandate separate de plata pensiei.
Re: Cand ma pot pensiona pt limita de varsta si cind anticipat ?
Scris de: Dumitrescu Ion la data: 03/30/2015 4:48am
Gen:masculin
Data nasterii:16.septembrie1954
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date:
Intrebare:
Re: Cand ma pot pensiona pt limita de varsta si cind anticipat ?
Scris de: la pensie la data: 04/01/2015 7:34am
Pentru Dumitrescu Ioan
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 16 aprilie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti
Aveti dreptul la pensie anticipata nediminuata daca va completati stgiul de cotizare si realizati 43 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1