Subiect "Varsta de pensionare anticipata" Deschis de ADELA CIOBOTARU la data: 03/23/2015 2:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta de pensionare anticipata
Scris de: ADELA CIOBOTARU la data: 03/23/2015 2:45am
Gen:Feminin
Data nasterii:13.08.1960
Stagiul de cotizare:In Romania 34ani si 6 luni.
Alte date:In Italia stagiul de cotizare este intre octombrie 2007 si martie 2015,adica 7ani si 6 luni.
Intrebare:Daca pot iesi la pensie anticipata si cand in conditiile expuse mai sus.Va multumesc.
Re: Varsta de pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/24/2015 4:17am
Cei care au lucrat in doua tari din UE primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si ambele componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare necesar pentru deschiderea dreptului la pensie
In Romania aveti urmatoarele drepturi :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 13 iunie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu este clar stagiul lucrat de dv in Romania pentruca pentru a obtine un stagiu de cotizare de 34 ani si 6 luni inainte de octombrie 2007 trebuia sa va fi angajat inainte de varsta de 13 ani ceeace este contrar legii.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 56 ani si 10 luni adica in data de 13 iunie 2017 daca faceti dovada stagiului lucrat in Italia si daca impreuna cu cel din Romania insumeaza peste 39 ani si 10 luni
Dosarul de pensie pentru componenta din Romania poate fi depus fie in Italia fie in Romania.
Daca vreti sa-l depuneti in Italia cereti instructiuni la institutia care se ocupa cu pensii acolo.
Re: Varsta de pensionare anticipata
Scris de: CIOBOTARU ADELA la data: 03/24/2015 5:09am
Gen:Feminin
Data nasterii:13.08.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:Reformulez datele mele din ziua de 23.03.2015:Din 1978 si pana in 2012 adica 34 de ani am cotizat in ROMANIA astfel,pana in octombrie 2004 varsaminte de la intreprinderea unde am lucrat apoi pana in mai 2012 am facut contract cu Casa de Pensii si am virat lunar cotizatia minima solicitata in perioada de contract.Au rezultat in total 34 ani si 6 luni.In ITALIA am lucrat si lucrez si luna aceasta cu carte de munca cu virare de cotizatie perioada explicitata anterior.
Intrebare:Ca intrebare va rog sa mai explicati inca odata situatia referitoare la pensionarea anticipate.Astept raspuns si va multumesc.
Re: Varsta de pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/27/2015 2:48am
In urma ultimilor precizari situatia posibilitatile dv de pensionare anticipata sunt urmatoarele :
Stagiul de cotizare se prezinta astfel :
In Romania aveti stagiul de cotizare de 34 ani si 6 luni, calculat de dv.
Din stagiul de cotizare realizat in Italia nu puteti utiliza decat cca 3 ani (nu avem elementele unui calcul exact deoarece nu avem informatiile necesare) adiica de la incetarea contractului de asigurare sociala cu Casa de pensii din Romania din cauza ca nu puteti utiliza stagii de cotizare concomitent si in Romania si in Italia
In aceste conditii aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 56 ani si 10 luni adica in data de 13 iunie 2017 daca atunci suma stagiilor realizate in Romania (inclusiv perioada de contract de asigurare) si in Italia (calculate fara a se suprapune) este mai mica de 39 ani si 10 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 56 ani si 10 luni sau mai tarziu daca suma stagiilor realizate in Romania (inclusiv perioada de contract de asigurare) si in Italia (calculate fara a se suprapune) este de 39 ani si 10 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1