Subiect "gr I" Deschis de Ioan la data: 03/23/2015 9:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
gr I
Scris de: Ioan la data: 03/23/2015 9:49am
Gen:
Data nasterii:02.1953
Stagiul de cotizare:44ani
Alte date:
Intrebare:ATENTIE ! La mine ati repetat raspunsul de la persoana anterioara.Rog raspundeti si la intrebarea mea. Va multumesc.
Re: gr I
Scris de: la pensie la data: 03/24/2015 3:53am
Aveti dreptate la postarea raspunsului dv s-a strecurat o eroare pentru care ne cerem iertare.
Raspunsul corect este acesta
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in luna februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” si se cumuleza cu stagiul de cotizare lucrat in conditii speciale
Pentru stagiile specificate de dv in grupele I si conditii speciale beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 48 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 9 ani in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1