Subiect "pensie handicap" Deschis de RAZVAN GABRIELA la data: 03/24/2015 4:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie handicap
Scris de: RAZVAN GABRIELA la data: 03/24/2015 4:57am
Gen:b
Data nasterii:05 03 2015
Stagiul de cotizare:0
Alte date:0
Intrebare:buna ziua o intrebare va rog frumos ..am o nepoata care a nascut un copil cu malfoermatii(gura de lup si buza de iepure)in data de 05 03 2015 acest copil este foarte bolnav doctorii de la Fagaras il trimit mereu la Brasov pentru pentru interventii el nu pote nici sa suga lapte din cauza ca nu are cerul gurii dar nu vor sa il tina internat ei sa il alimenteze trebuie dus tot timpul la Brasov pentru a il vedea doctorii de acolo mentionez faptul ca sunt foarte saracii nu au nici un venit de multe ori nu reuseste sa il duca din cauza banilor ...intrebarea ar fi ce este de facut cu copilul acesta poate beneficia de ceva banii din partea statului sau de pensie de handicap..va multumesc
Re: pensie handicap
Scris de: la pensie la data: 03/25/2015 9:48am
Site-ul nostru se ocupa cu legislatia pensiilor si nu cunoastem in detaliu legislatia in domeniul protectiei sociale a persoanelor cu handicap, dar va putem preciza urmatoarele :
- Dreptul persoanelor cu handicap sunt stabilite prin legea 448/2006
- Pentru a beneficia de drepturile acordate persoanelor cu handicap copilul trebuie sa fie incadrat in un grad de handicap si sa primesca certificat de handicap.
- Incadrarea in grad de handicap si eliberarea certificatelor de handicap pentru copii se face de catre “Comisia pentru protectia copilului”. Aceasta comisie este organizata pe langa Consiliul judetean, in cazul de fata Consiliul judetean Brasov.
- Daca va fi incadrat copilul in un grad de handicap atunci atat el cat si mama lui vor beneficia de drepturile stabilite prin legea precizata mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1