Subiect "grupa a 2 a" Deschis de Pomarjanschi la data: 03/24/2015 6:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa a 2 a
Scris de: Pomarjanschi la data: 03/24/2015 6:24am
Gen:M
Data nasterii:25.02.1951
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti cum pot introduce in programul de calcul a pensiei punctajul pentru grupa a 2 a. Am lucrat in anumite perioade munca de teren asimilata grupei a 2 a. Dar sunt perioade disparate cam 7-8 luni pe an si nu stiu cum pot sa le introduc in program.
Va multumesc
Re: grupa a 2 a
Scris de: la pensie la data: 03/26/2015 3:35am
Adresa de mail este gresita. Daca veti continua dialogul cu noi dati mai mare atentie adresei de mail deoarece pentru noi acesta este criterul de cautare al programelor de calcul folosite de dv .
In ciuda adresei gresite de mail am gasit programul de calcul folosit de dv si dupa verificarea datelor introduse avem urmatoarele observatii :
1 Anul universitar incepe la 01 octombrie deci in luna septembrie 1970 nu selectati codul “F”.
2. Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam pe forum pe pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Am calculat noi acest spor pe care trebuie s-al introduceti in program si acesta este
Intre august 1980 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – iulie 1985 6 %
Intre august 1985 – iulie 1990 9 %
Intre august 1990 – martie 1992 12 %.
3 Punctajul suplimentar pentru perioadele lucrate in grupele de munca il calculam noi daca dupa ce faceti corectiile de mai sus reveniti si ne precizati perioadele lucrate in grupele de munca (daca aveti adeverinte pentru acestea) la zi/luna/an dupa care introduceti acest punctaj in pagina de intrare in caseta corespunzatoare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1