Subiect "respingere reducere varsta pensionare" Deschis de sibinica la data: 03/24/2015 11:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
respingere reducere varsta pensionare
Scris de: sibinica la data: 03/24/2015 11:14am
Gen:Masculin
Data nasterii:05.08.1953
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:13 ani grupa II, pensionat anticipat partial de la 1.04.2014.

Intrebare:Instanta a hotarat ca admite grupa II si respinge ca nefondata reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni cat am solicitat.
Solutie pe scurt: "reducerea varstei de pensionare pentru grupa II este un beneficiu acordat numai persoanelor care se pensioneaza la limita de varsta".
Atunci ce rost au art. 52 si 53 din Norme, prin care se definesc pensia anticipata si lunile de anticipare in corelatie cu varsta de pensionare standard redusa?!
24.03.2015
Re: respingere reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/26/2015 2:12am
Evident ca este o eroare precum credem ca este o eroare din partea dv sa cereti instantei altceva decat recunoasterea stagiului de cotizare in grupa de munca deoarece celelalte drepturi care urmeaza dupa aceasta recunoastere sunt prevazute in legislatia pensiilor si sunt obligatorii pentru Casa de pensii.
Nu putem sa va dam un sfat privind pasul urmator si credem ca este bine sa va adresati unui avocat daca este necesar sa contestati la instanta superioara aceasta hotarare judecatoreasca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1