Subiect "pensionare anticipata" Deschis de paul la data: 03/24/2015 12:04pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: paul la data: 03/24/2015 12:04pm
Gen:M
Data nasterii:03.04.1960
Stagiul de cotizare:5 luni, inainte de armata; 3 si 1/2 ani-armata si scoala ofiteri;11 si 1/2 ani, cadru militar;13 ani si 10 luni-diverse societati comerciale.
Alte date:
Intrebare:Cand pot iesi la pensie anicipat?
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/26/2015 2:13am
Nu ati precizat statutul dv in prezent si nici daca pe perioada cat ati fost cadru militar ati beneficiat de grupa de munca..
Presupunem ca insiruirea stagiilor de cotizare este cronologica si deci in prezent nu mai sunteti cadru militar si astfel am facu calculul.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 03 aprilie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, atunci cand va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru stagiu military in termen si scoala de ofiteri (va lipsesc 9 ani si 3 luni).
Re: pensionare anticipata
Scris de: paul la data: 03/30/2015 4:02am
Gen:m
Data nasterii:03.04.1960
Stagiul de cotizare:26 ani
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspunsul.dvs.
Aveti dreptate, precizez ca activitatea de cadru militar a fost in grupa I de munca. In prezent lucrez cu program part-time.
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/01/2015 7:19am
In acest caz raspunsul nostru se modifica astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 03 aprilie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiile dv in grupa I a fost echivalate cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de cotizare de 11 ani si 6 luni lucrat in grupa I beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 5 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru stagiu militar si scoala militara si realizati un stagiu total de cotizare de 34 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in grupa conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta.la varsta de 59 ani si 6 luni adica in data de 04 octombrie 2019 daca daca va completati stagiul de cotizare cu 3 luni si realizati stagiul complet de cotizare inclusive stagiile asimilate pentru stagiu militar si scoala militara.
Pensia anticipata partiala nu mai este avantajoasa pentru dv deoarece o puteti obtine la varsta de 60 ani fiindca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Re: pensionare anticipata
Scris de: paul la data: 10/05/2017 2:01pm
Gen:m
Data nasterii:03.04.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Revin cu urmatoarea intrebare-Sotul meu s-a pensionat in iulie 2017 cu pensie militara aferenta unei vechimi de 19 ani, calculata pe Lg.223/2015.Vechimea de 19 ani include si sporul de conditii speciale de 4,5 ani. In civil a realizat 17,5 ani vechime. Se poate pensiona si pe civil anticipat la 60 de ani daca completeaza vechimea pana la 35 de ani(cumulat civil +militar)? De la casa de pensii ni s-a spus ca se poate numai la 65 de ani pentru ca-i trebuie 35 de ani in civil.
Multumesc.
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/06/2017 4:32am
Este incorect raspunsul dat de functionarul Casei de pensii.
Conform legislatiei actuale sotul dv are dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani daca are realizat stagiul complet de cotizarte cumuland stagiile de cotizare din domeniul militar, conform art 16 litera d) din legea 263/2010 actualizata (fara a lua in calcul stagiul militar si scoala de ofiteri) si din domeniul public.
La stagiul de cotizare din domeniul militar se adauga si stagiile suplimentare la vechimea in munca pentru stagiul lucrat in grupa de munca, conform art 17 din legea 263/2010 actualizata
Legea 263/2010 actualizata o gasiti daca mergeti pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice/Legislatie/Legislatie pensii publice/legi/legea 263/2010
Re: pensionare anticipata
Scris de: paul la data: 10/17/2017 11:22am
Gen:M
Data nasterii:03.04.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc mult pentru raspuns.Asa mi se parea si mie, numai ca cei de la casa de pensii spun ca "conditiile speciale" pentru militari nu diminueaza varsta de pensionare si deci nu se aduna la vechime. Am mers sa-i rog sa-mi faca un calcul referitor la cat ar trebui sa cumpar la vechime si mi-au zis ca mai bine astept pana la 65 de ani sau pana se schimba legea. Este vorba de Casa S6 Bucuresti. Unde as putea sa merg pentru un raspuns oficial ?
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/18/2017 4:01am
Pasii de contestare in cazul neacordarii unor drepturi prevazute de legea pensiilor din sistemul public de pensii sunt :
1 Cererea cestor drepturi.
2 In cazul neacordarii drepturilor cerute se face contestatie la Comisia Centrala de Contestatii. Cererea se depune la registratura Casei de pensii.
3 In cazul respingerii contestatiei sau intarzierea raspunsului peste cca 2- 3 luni se poate deschide actiune in justitie (la tribunal).
In cazul dv nu puteti incepe acesti pasi decat dupa varsta de 60 ani si poate pana atunci va fi promulgata si noua lege a pensiilor care speram sa aduca mai multe clarificari in aceste cazuri in care viitorii pensionari au stagii de cotizare realizate si in sectorul public si cel militar de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1