Subiect "VARSTA DE PENSIONARE" Deschis de CIOBOTARU ADELA la data: 03/25/2015 10:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
VARSTA DE PENSIONARE
Scris de: CIOBOTARU ADELA la data: 03/25/2015 10:04am
Gen:FEMININ
Data nasterii:13.08.1960
Stagiul de cotizare:In ROMANIA s-a cotizat astfel:1978-2004=26 ani cotizatie varsata de Intreprindere;2004-2012=8 ani cotizatie varsata lunar prin Contract cu Casa de Pensii.In ITALIA am lucrat din Oct.2007 pana in prezent,adica 7 ani si 6 luni cu Contract de munca.
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti la ce varsta pot depune dosarul pentru pensie anticipata.
VARSTA DE PENSIONARE
Scris de: florentina la data: 03/26/2015 2:55am
Gen:masculin
Data nasterii:20.04.1956
Stagiul de cotizare:aprox. 41 ani
Alte date:conditii deosebite pana in 2001 (25 ani si aprox 2 luni)
Intrebare:cum pot afla daca dupa anul 2001 s-a mai dat grupa de munca, in conditiile in care angajatorul nu emite adeverinte care sa teste acest lucru (avem doar o confirmare verbala ca s-a dat in continuare, insa nu stim pentru cat timp. Daca se depune dosarul de pensionare cu toate dovezile privind grupa de munca, mai putin pentru perioada de dupa 2001, exista o baza de date care sa fie interogata de Casa de pensii din care sa rezulte virarea sumelor aferente conditiilor deosabite de munca?

Dupa calculele noastre daca s-a mai dat grupa de munca cel putin 10 luni, rezulta ca varsa de pensionare poate fi redusa cu 6 ani, deci persoana se poate pensiona la 59 ani (fata de 59ani si 6 luni, daca nu s-a mai dat grupa dupa 2001).

Multumesc.
Re: VARSTA DE PENSIONARE
Scris de: ciobotaru adela la data: 03/26/2015 3:47am
Gen:feminin
Data nasterii:13.08.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va rog sa raspundeti la solicitarea lui Ciobotaru.
Re: VARSTA DE PENSIONARE
Scris de: blueM la data: 03/26/2015 4:18am
CIOBOTARU ADELA :
Gen:FEMININ
Data nasterii:13.08.1960
Stagiul de cotizare:In ROMANIA s-a cotizat astfel:1978-2004=26 ani cotizatie varsata de Intreprindere;2004-2012=8 ani cotizatie varsata lunar prin Contract cu Casa de Pensii.In ITALIA am lucrat din Oct.2007 pana in prezent,adica 7 ani si 6 luni cu Contract de munca.
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti la ce varsta pot depune dosarul pentru pensie anticipata.

****************************************
Puteti solicita pensie anticipata (cu 5 ani mai devreme) la data de 13.06.2017.
Inainte de data depunerii dosarului, va sfatuiesc sa luati informatii de la casa de pensii in legatura cu valorificarea stagiului de cotizare realizat in Italia.
Stagiul realizat in Romania se cumuleaza cu cel din Italia si va confera dreptul la pensia anticipata (fara penalizare).
!!! In cazul in care nu faceti demersuri in acest sens, aveti dreptul la pensie anticipata partiala - la aceeasi data - insa cu o diminuare lunara a pensiei cu 45%.
Re: VARSTA DE PENSIONARE
Scris de: la pensie la data: 03/27/2015 2:44am
Pentru Ciobotaru Adela
In urma ultimilor precizari situatia posibilitatile dv de pensionare anticipata sunt urmatoarele :
Stagiul de cotizare se prezinta astfel :
In Romania aveti stagiul de cotizare de 34 ani si 6 luni, calculat de dv.
Din stagiul de cotizare realizat in Italia nu puteti utiliza decat cca 3 ani (nu avem elementele unui calcul exact deoarece nu avem informatiile necesare) adiica de la incetarea contractului de asigurare sociala cu Casa de pensii din Romania din cauza ca nu puteti utiliza stagii de cotizare concomitent si in Romania si in Italia
In aceste conditii aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 56 ani si 10 luni adica in data de 13 iunie 2017 daca atunci suma stagiilor realizate in Romania (inclusiv perioada de contract de asigurare) si in Italia (calculate fara a se suprapune) este mai mica de 39 ani si 10 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 56 ani si 10 luni sau mai tarziu daca suma stagiilor realizate in Romania (inclusiv perioada de contract de asigurare) si in Italia (calculate fara a se suprapune) este de 39 ani si 10 luni.
Re: VARSTA DE PENSIONARE
Scris de: la pensie la data: 03/27/2015 3:13am
Pentru Florentina
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 20 aprilie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele de munca I si II au fost acordate inainte de 01 aprilie 2001 pentru anumite locuri de munca pentru care s-a intocmit o documentatie cu determinari de noxe si avizele necesare care au fost predate la Casa de pensii.
Dupa 01 aprilie 2001 denumirea grupelor de munca s-a schimbat in conditii deosebite (in loc de grupa II) si conditii speciale (in loc de grupa II). Pentru aceste grupe s-au intocmit alte documentatii si astfel pentru unele locuri de munca s-au pastrat grupele de munca, la alte locuri de munca s-au schimbat iar la alte locuri de munca nu s-au mai acordat grupe de munca.
Pentru stagiul de cotizare de 25 ani lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupei de munca de 6 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 47 ani
Pentru stagiul de 25 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare pana la 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 20 octombrie 2015.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1