Subiect "pensie" Deschis de nenu dan la data: 03/26/2015 3:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: nenu dan la data: 03/26/2015 3:43am
Gen:M
Data nasterii:31.10.1973
Stagiul de cotizare:mentionat mai jos
Alte date:Lucrez in politie . Vechime : 1 an armata - militar in termen ,6 luni scoala de politie ,20 ani lucrati efectiv ca politist ,din care 12 grupa I si 8 grupa II . In prezent am probleme medicale ,fiind operat pentru coxatroza cu necroza la un picior , iar la celalalt nu se mai poate opera , urmand a fi protezat ulterior .
Intrebare:In cazul in care voi fi declarat apt limitat ,daca ma pot pensiona , cu ce fel de pensie si cu cat mi-ar fi redusa pensia ?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/27/2015 3:57am
In cazul dv va puteti pensiona imediat numai daca afectiunile pe care le aveti v-au redus capacitatea de munca sub 50 % si sunteti incadrat in unul din gradele de invaliditate.
Pentru evaluarea capacitatii dv de munca trebuie sa va adresati medicilor experti din cadrul comisiilor de expertiza medicomilitara de pe langa spitalele din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala.
In cazul cand sunteti incadrat in unul din gradele de invaliditate depuneti dosar pentru pensie de invaliditate care se calculeaza similar cu cea pentru limita de varsta si nu se diminuiaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1