Subiect "concediu medical" Deschis de VETA la data: 03/27/2015 2:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
concediu medical
Scris de: VETA la data: 03/27/2015 2:51am
Gen:FEMININ
Data nasterii:17 DECEMBRIE 1956
Stagiul de cotizare:39 ANI SI 7 LUNI
Alte date:
Va rog sa-mi spuneti data la care pot iesi in pensie anticipata nediminuata si daca la stabilirea stagiului de cotizare pentru pensie anticipata se ia in calcul concediu medical; mentionez ca am beneficiat de concediu medical un an si doua luni in perioada 01/02/2007-31/03/2008 perioada in care s-a calculat si retinut contributie CAS conform legii
Re: concediu medical
Scris de: la pensie la data: 03/29/2015 9:10am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 17 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Situatia concediului medical este prezentata confuz, formularea “perioada in care s-a calculat si retinut contributie CAS conform legii” nu spune nimic deoarece conform legii (Codul fiscal) dupa 01 ianuarie 2005 s-a retinut CAS numai pe perioada concediilor pentru incapacitate temporara de munca (medicale) cauzate de accidente de munca sau boli profesionale iar conform legii pensiilor 263/2010 dupa 01 ianuarie 2005 se simileaza cu stagiul de cotizare numai perioada concediilor pentru incapacitate temporara de munca cauzate de accidente de munca sau boli profesionale.
In aceste conditii dv beneficiati in prezent de pensie anticipata, nediminuata, daca perioada concediului pentru incapacitate temporara de munca (medical) se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale.
Daca perioada concediului pentru incapacitate temporara de munca nu se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata iar pentru a beneficia de pensie anticipata, nediminuata trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu 2 luni si sa realizati stagiul total de cotizare de 38 ani si 7 luni fara a lua in calcul concediu medical.
Re: concediu medical
Scris de: VETA la data: 03/30/2015 2:59am
Gen:FEMININ
Data nasterii:17 DEC 1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: STIATI CA?

CAS individual - conform OUG 91/2007

Formula : Baza CAS_CM = Salar_minim * Zile_CM / Nr_Zile_Lucratoare; - exceptie fac accidentele de munca sau bolile profesionale pentru care nu se calculeaza CAS
Re: concediu medical
Scris de: blueM la data: 03/30/2015 8:32am
VETA :
Gen:FEMININ
Data nasterii:17 DEC 1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: STIATI CA?

CAS individual - conform OUG 91/2007

Formula : Baza CAS_CM = Salar_minim * Zile_CM / Nr_Zile_Lucratoare; - exceptie fac accidentele de munca sau bolile profesionale pentru care nu se calculeaza CAS

***********************
ART. 48 Din Legea pensiilor
(1) În sistemul public de pensii, stagiul de cotizare se constituie din însumarea perioadelor pentru care s-a datorat contribuţia la bugetul asigurărilor sociale de stat de către angajator şi asigurat....
***********************************************************
***Pentru concediile medicale datorate bolilor obisnuite se retine si vireaza CAS constituind astfel STAGIU de COTIZARE.

***Pentru concediile de dupa 01.01.2005, pentru concediile medicale datorate acc de munca sau bolilor profesionale nu se retine CAS dar...constituie PERIOADA ASIMILATA STAGIULUI DE COTIZARE.
Re: concediu medical
Scris de: la pensie la data: 03/31/2015 7:30am
Pentru Veta
Aveti dreptate in raspunsul dat anterior am gresit neluand in calcul ca in perioada mentionata de dv se aplicau prevederile vechii legi a pensiilor 19/2000 modificata prin OUG 91/2007.
In acea perioada s-a retinut CAS si se considera stagiu de cotizare.
Ne cerem iertare pentru eroare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1