Subiect "daca scoala profesionala de ucenici se considera vechime si grupa a doua" Deschis de nicolaie cornelia la data: 04/01/2015 1:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
daca scoala profesionala de ucenici se considera vechime si grupa a doua
Scris de: nicolaie cornelia la data: 04/01/2015 1:30pm
Gen:f
Data nasterii:11.01.1957
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:
Intrebare:daca am terminat scoala profesionala de ucenic la locul de munca de trei ani cu diploma, din septembrie 1973 pana in octombrie 1976,ca si strungar,grupa a doua .Se considera vechime aceasta perioada???si la grupa a doua???am lucrat ca si strungar,inclusiv schimb de noapte.
Re: daca scoala profesionala de ucenici se considera vechime si grupa a doua
Scris de: la pensie la data: 04/02/2015 10:23am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 11 septembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Perioada in care ati fost angajata ca ucenic la locul de munca este considerata stagiu de cotizare (vechime in munca).
Nu putem preciza daca aceasta perioada este considerata in grupa II de munca deoarece nu stim daca angajatorul v-a folosit intr-un loc de munca incadrat in grupa de munca. Pentru aceasta trebuie sa va adresati angajatorului la care ati lucrat in aceasta perioada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1