Subiect "dreptul la pensie" Deschis de mirica ionut la data: 04/02/2015 10:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dreptul la pensie
Scris de: mirica ionut la data: 04/02/2015 10:59am
Gen:M
Data nasterii:01 11 1967
Stagiul de cotizare:29 ani ,+1an si 4 luni militar in termen.
Alte date:am lucrat 4 ani in grupa 2 ,un an in grupa 1 .in total 5 ani in civilie. am lucrat 24 ani ca politist din care 23 ani in conditii speciale ,in luna ianuarie 2015 am fost trecut in rezerva in urma unei hotariri judecatoresti,condamnat cu suspendare .
Intrebare:cind pot depune dosarul de pensionare. va multumesc.
Re: dreptul la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/03/2015 3:40am
Credem ca aveti o deformare profesionala pentruca ati mai pus aceasta intrebare dand datele putin modificat si utilizand alt nume si alt calculator..
Raspunsul la acest mesaj este urmatorul :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 noiembrie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiile de 4 ani in gr II, 1 an in gr I si 23 ani in conditii speciale beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 13 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare total de 43 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 4 ani in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acest stagiu este sub 6 ani.
Pentru stagiul de 24 ani conditii speciale (23 + 1) beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 12 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani adica in data de 01 noiembrie 2020.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1