Subiect "Completare de date in sistem" Deschis de Melicov Alexe la data: 04/03/2015 2:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Completare de date in sistem
Scris de: Melicov Alexe la data: 04/03/2015 2:57am
Gen:M
Data nasterii:19-03-1961
Stagiul de cotizare:1980 -2009
Alte date:De pe 1 iulie 1980 pina pe 30 iunie 1987 am lucrat in conditii normale , iar de pe 1 iulie 1987 pina pe 15 decembrie 2009 , am lucrat pe platformele marine de foraj .
Intrebare: De ce sistemul LA PENSIE.COM nu ma lasa sa completez toti acesti ani, cu datele pe care le detin , si ma blocheaza in anul 2003 . Ce trebuie sa fac ca sistemul d.voastra sa accepte completarea totala a perioadei muncite . Acesti ultimi ani ,fac parte din grupa speciala ,si deci , evaluarea pensiei s-ar face mult mai précis .
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: Completare de date in sistem
Scris de: la pensie la data: 04/03/2015 1:53pm
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1 In pagina de intrare in program in caseta “Data iesirii la pensie” ati selectat anul 2003 si programul deschide pagini anuale pana in anul selectat in aceasta caseta. Deci pentru deschiderea paginilor anuale dupa 2003 selectati corect anul iesirii la pensie sau anul in care intentionati sa iesiti la pensie.
2. In aceiasi pagina de intrare in caseta “25 in conditii speciale ” ati completat, dupa opinia noastra gresit, “da”. Opinam ca ati completat gresit deoarece dv ati lucrat numai 22 ani pe platforma marina de foraj si aceasta caseta o completeaza cei care au iesit la pensie inainte de 01 ianuarie 2011 conform legii pensiilor 19/2000.
3 Trebuie sa introduceti sporul de vechime asa cum explicam pe forum pe pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Am calculat noi acest spor pe care trebuie s-al introduceti in program si acesta este
Intre septembrie 1983 – iunie 1985 3 %
Intre iulie 1985 – iunie 1990 6 %
Intre iulie 1990 – martie 1992 9 %
Daca in aceasta perioada ati primit si alte sporuri in coloanele de sporuri in % si in suma fixa introduceti sporurile pe care le-ati primit cumulate cu sporul de vechime de mai sus.
4 Dupa aprilie 2001 sumele pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate la sumele prezentate de noi pe site la pagina :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu influenteaza calculul pentruca programul face automat aceasta limitare.
5 In calculul puctajului pensiei pe perioada stagiilor lucrate in grupele de munca se majoreaza punctajele lunare pe perioada stagiilor lucrate in gr II si conditii deosebite cu 25 % si in grupa I si conditii speciale cu 50 %.
Aceasta majorarare nu se face automat de catre program dar daca dupa ce faceti corectiile de mai sus reveniti si ne precizati clar perioada si grupa de munca va calculam noi punctajul suplimentar pe care il introduceti in caseta corespunzatoare din pagina de intrare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1