Subiect "Pensionare limita de varsta" Deschis de Prodan Cristian la data: 04/06/2015 7:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare limita de varsta
Scris de: Prodan Cristian la data: 04/06/2015 7:42am
Gen:M
Data nasterii:14.06.1956
Stagiul de cotizare:32ani si 7 luni
Alte date:In cartea mea de munca scrie:
,,In perioada de la 01.11.1990 pana la 21.05.1998 a lucrat in acelasi loc de munca si in aceleasi conditii cu muncitorii din turnatorie activitate ce se incadreaza in grupa I-a de munca conf.anexa I pct.25 la ordin 50/1990 timp 75%,in total ani 5,luni 8,zile 1 "
Societatea la care am lucrat este nominalizata in Anexa 3 privind unitatile care au obtinut avizul pentru indeplinirea procedurilor si criteriilor de incadrare in coditii speciale, locul de munca este la pozitia 24 din Anexa 2 ,,Activitatea din turnatoriile de fonta,otel,neferoase sau materiale refolosibile neferoase cu productie industriala continua in care se executa si operatiile de dezbatere si curatare a pieselor in hala de turnare”Dupa cum se vede nu este precizat un anume loc de munca ci desfasurarea activitatii in turnatorie.Multumesc!


Intrebare:La ce varsta pot sa ies la pensie fara penalizare
Re: Pensionare limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/06/2015 9:14am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 iunie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Formula folosita nu este gresita dar este utilizata mai mult pentru muncitorii societatilor de reparatii si constructii care lucreaza in aceleasi conditii cu muncitorii beneficiarului. Din aceasta cauza va sfatuim sa cereti angajatorului sa va elibereze o adeverinta pentru acest stagiu si sa mergeti cu ea la ghiseul Casei de pensii pentru a intreba daca este acceptata.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de cotizare de 7 ani si 6 luni in grupa I (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 36 ani si 1 lun.
Pentru stagiul de 5 ani si 8 luni in conditii speciale (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acest stagiu este mai mic decat 6 ani
In aceasta privinta trebuie sa urmariti modificarea legislatiei deoarece este in discutie o modificare a limitei minime pentru care se acorda reducerea varstei de pensionare
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cy 45 %, la varsta de 60 ani adica in 14 iunie 2016.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata deoarece pentru aceasta trebuie sa aveyi varsta minima de 60 ani si stagiul total de cotizare de minim 43 ani.
Re: Pensionare limita de varsta
Scris de: Prodan Cristian la data: 04/07/2015 1:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:,,Pentru stagiul de 5 ani si 8 luni in conditii speciale (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acest stagiu este mai mic decat 6 ani "
Nu am inteles partea de mai sus din raspuns avand in vedere :
• Asiguraţii care şi-au desfaşurat activitatea în condiţii speciale de muncă, cei prevăzuţi la art. 30 alin. (1) şi în anexa 1, anexa 2 şi în unităţile din anexa 3, şi care au realizat stagiul complet de cotizare, au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare conform tabelului de mai jos
Stagiul de cotizare realizat în condiţii speciale (ani împliniţi) Reducerea vârstei standard de pensionare cu
ani luni
2 1 -
3 1 6
4 2 -
5 2 6
Re: Pensionare limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/07/2015 3:05am
Aveti dreptate calculul nostru a fost facut gresit pentru stagiul in grupa I de munca echivalata cu conditii speciale prin legea 380/2013.
Verificati la pozitia in care este nominalizata, in anexa 3 la legea pensiilor 263/2010, intreprinderea la care ati lucrat si daca in ultima coloana este specificata pozitia 24 din anexa 2 la aceiasi lege atunci beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 14 decembrie 2018 si aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 22,50 %, la varsta de 60 ani adica in 14 iunie 2016.
Ne cerem iertare pentru eroare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1