Subiect "pensionare" Deschis de diaconu gheorghe la data: 04/07/2015 8:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: diaconu gheorghe la data: 04/07/2015 8:12am
Gen:masculin
Data nasterii:17.o8.1963
Stagiul de cotizare:33 ani si 2 luni
Alte date:scoala militara+lucrat in politie 16 ani si 15 zile din care 8 ani la grupa 1,restul in civilie fara grupa
Intrebare:cand ma pot pensiona
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/09/2015 8:53am
Datele sunt confuze.
- Nu ati precizat daca in prezent lucrati in politie. Noi am luat in calcul ca mai lucrati in politie.
- Nu ati precizat durata scolii militare si daca ati satisfacut stagiul militar in termen. Am considerat ca perioada stagiului de militar in termen si scoala militara insumeaza minim 1 an si 6 luni pentruca impreuna cu perioada lucrata in politie sa realizati stagiul minim de cotizare in specialitate (17 ani si 6 luni) pentru a putea beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in gr I de munca.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 februarie 2021 la varsta standard de pensionare de 57 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 25 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare in specialitate de 17 ani si 6 luni, daca atunci lucrati tot in sectorul militar sau asimilat.
Prin legea 380/2013 stagiile dv in grupa I a fost echivalate cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de 8 ani in grupa I beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile assimilate pentru stagiul de militar in termen si scoala militara.
Pentru stagiul de 8 ani conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta.de 53 ani si 6 luni adica in 17 februarie 2017 daca atunci lucrati tot in sectorul militar sau asimilat.
Daca presupunerile noastre sunt gresite veniti cu precizarile necesare.
Re: pensionare
Scris de: gheorghe diaconu la data: 04/19/2015 8:41am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Revin cu precizarile : scoala militara a fost de 1,5 ani si am inclus-o in perioada de 16 ani si 15 zile, fara stagiul militar respectiv am intrat direct in scoala. Dupa trecerea in rezerva si in prezent lucrez in cadrul unei primarii .In adeverinta primita figurez cu 8 ani si 4 luni grupa 1 munca.
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/20/2015 1:27pm
In aceste conditii raspunsul nostru se modifica astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 august 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiile dv in grupa I a fost echivalate cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de 8 ani in grupa I beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilate pentru scoala militara si realizati stagiul total de cotizare de 37 ani si 2 luni.
Pentru stagiul de 8 ani conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta.de 61 ani adica in 17 august 2024..
La varsta de 60 ani adica in data de 17 august 2023 aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 9 % daca atunci aveti stagiul de cotizare sub 43 ani, fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru scoala militara (va lipsesc 7ani si 3 luni).
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare cu 7 ani si 3 luni si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru scoala militara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1