Subiect "recalculare pensie" Deschis de Puscas Maria la data: 04/07/2015 11:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: Puscas Maria la data: 04/07/2015 11:19am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:lA DATA PENSIONARII nu am depus la dosar adev.de la locul de munca cu part/time din perioada anterioara anului 2001 deoarece de la casa de pensii mi s-a spus ca nu se ia in calcul decat ceea ce este trecut in carnetul de munca.
Mentionez ca nu aveam contract de colaborare la care nu se plateau contributii , ci contract de munca cu doua ore pe zi.
Ce ar trebui sa contina aceste adeverinte ca sa fie luate in calcul pentru stabilirea punctului de pensie.
Pe adeverinta mea scrie nr.contractului,data inceput,data sfarsit si salariile cu modificarile aferente.
Este suficient ca sa pot face cererea de recalculare?
Sunt pensionar la limita de varsta.
Multumesc.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 04/09/2015 9:10am
Nu ati precizat cand a fost eliberata aceasta adeverinta.
Noi consideram ca este suficiet, dar va sfatuim ca inainte de depunerea cererii de recalculare pensie sa treceti pe la ghiseul Casei de pensii si sa le aratati adeverinta.
Re: recalculare pensie
Scris de: Puscas Maria la data: 04/10/2015 6:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Adeverinta a fost eliberata in luna martie 2015.
Nu am solicitat adeverinta inainte de depunerea dosarului pentru pensionare pentru ca mi s-a spus ca oricum nu se iau in calcul adeverintele dinainte de 2001,iar dupa 2001 nu mai erau necesare ori perioada vizata este cuprinsa intre 1995 si 1999.
Multumesc pentru raspuns.
Sarbatori pascale pline de Lumina si pace in suflete pentru toata lumea.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 04/15/2015 2:04am
Din precizarea dv din primul mesaj rezulta ca pentru sumele primite s-a platit contributie de asigurari sociale si aceasta ar trebui sa fie consemnat in adeverinta fiind argumentul principal pe care sa-l aduceti..
Ramane sfatul pe care vi l-am dat sa aratati adeverinta la ghiseul casei de pensii.
Daca vi se refuza recalcularea faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii. Contestatia se depune la registratura Casei de pensii.
Re: recalculare pensie
Scris de: Puscas Maria la data: 04/21/2015 12:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Asa cum mi s-a sugerat , am fost si am completat pe adeverinta faptul ca au fost platite contributiile dupa care m-am dus la Casa de Pensii.Si aici surpriza!- RASPUNS DEFINITIV- nu se iau in calcul nici un fel de adeverinte inainte de 2001 pentru ca se stie ,zicea interlocutorul de la CJP,ca atunci ,inainte de 2001 ,cei cu part/time nu plateau decat impozit si sanatate.
Deci- inainte de anul 2001 este valabil doar ce scrie in Carnetul de Munca.
Va doresc multe ganduri bune .
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 04/22/2015 6:26am
Regretam ca nu va mai putem ajuta in continuare. Din cunostintele noastre inainte de 01 aprilie 2001 angajatorii au platit CAS pentru intreg fondul de salarii si presupunem ca sumele platite pentru contracte cu timp partial faceau parte din fondul de salarii. Inainte de aceasta data toti salariatii nu au platit CAS nici pentru salariile castigate cu norma intreaga ci numai contributie pentru pensie suplimentara.
Ramanem la concluzia ca ar trebui sa faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1