Subiect "Carte de munca" Deschis de Eleonora R. la data: 04/08/2015 2:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Carte de munca
Scris de: Eleonora R. la data: 04/08/2015 2:19am
Gen: Feminin
Data nasterii:15.09.1954
Stagiul de cotizare: 18 ani
Alte date: nevazator
Intrebare:
Buna ziua,
As dori sa aflu unde pot gasi arhivele Cooperativei de invalizi Metalica, pentru a intra in posesia Cartii de munca. Am lucrat la aceasta cooperativa 18 ani cu grad de invaliditate III (permanent), fiind nevazatoare. Am iesit la pensie medical in anul 1993. Acum am implinit varsta de iesire la pensie la limita de varsta, si vreau sa-mi intocmesc dosarul de pensionare. Mentionez ca in anul 1993 nu mi s-a eliberat Cartea de munca.
Cu multumiri
Re: Carte de munca
Scris de: blueM la data: 04/08/2015 3:24am
Eleonora R. :
Gen: Feminin
Data nasterii:15.09.1954
Stagiul de cotizare: 18 ani
Alte date: nevazator
Intrebare:
Buna ziua,
As dori sa aflu unde pot gasi arhivele Cooperativei de invalizi Metalica, pentru a intra in posesia Cartii de munca. Am lucrat la aceasta cooperativa 18 ani cu grad de invaliditate III (permanent), fiind nevazatoare. Am iesit la pensie medical in anul 1993. Acum am implinit varsta de iesire la pensie la limita de varsta, si vreau sa-mi intocmesc dosarul de pensionare. Mentionez ca in anul 1993 nu mi s-a eliberat Cartea de munca.
Cu multumiri

*****************
Daca ati iesit la pensie in anul 1993, la dosar ati depus si carnetul de munca original. Trebuia sa il primiti acasa impreuna cu Decizia de pensie!!! (probabil este la Casa de pensii)
Re: Carte de munca
Scris de: la pensie la data: 04/09/2015 9:26am
Raspunsul domnului blueM este corect insa credem ca ar trebui facute unele precizari si anume :
In perioada cand ati iesit dv la pensie de invaliditate dosarul de pensie era intocmit de angajator si carnetul de munca trebuia sa fie returnat de la Casa de pensii tot la angajator care apoi trebuia sa vi-l inmaneze la incetarea activitatii.
Dupa parerea noastra ar trebui sa incepeti cautarea de la Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM) si daca acestia nu va pot indruma sa mergeti la Directia (Judeteana) arhivelor statului pentruca preluarea in administrare a arhivelor de personal a intreprinderilor care au incetat activitatea s-a facut cu avizul Directiei arhivelor statului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1